Co je to COLD STORAGE a proč je důležité

Cold Storage od poskytovatele cloudových služeb nabízí podnikům cenově výhodné řešení pro ukládání dat pro soubory, ke kterým nemají pravidelný přístup. Pro většinu firem je to bezpečné místo pro uchovávání záznamů o dodržování předpisů a smluv, právních dokumentů a dalších archivních dat. Poskytovatel služeb ukládání dat s vysoce zabezpečenou virtuální a fyzickou infrastrukturou je nejlepším řešením pro podniky, které hledají způsob, jak ukládat základní provozní data, aniž by musely vynaložit vysoké náklady spojené s hardwarem pro "hot storage". 

Co je to  COLD STORAGE a proč je důležité

Co je to Cold Data Storage?

Kvůli hromadění podnikových dat, zejména u větších společností, je obtížné najít úložný prostor pro základní soubory na podnikovém hardwaru. Například samotný objem dat, který velká veřejně obchodovaná společnost vytvoří za jediný den, zdaleka přesahuje kapacitu několika domácích kancelářských počítačů. Například společnost Amazon ukládá více než miliardu gigabajtů firemních dat na více než milion a půl serverů. Pro společnosti, které neudržují vlastní datové centrum jako Amazon, je poskytovatel služeb cloudového úložiště obvykle flexibilnějším a cenově dostupnějším řešením požadavků firmy na ukládání dat. 

U velkých společností je naprostá většina jejich dat kolekcí souborů, které potřebují uchovávat, ale málokdy k nim potřebují přistupovat. Cold data storage je cenově nejefektivnějším řešením pro uchovávání tohoto typu dat na bezpečném místě bez použití drahého hardwaru, který najdete v holém cloudovém serveru nebo podobné špičkové infrastruktuře. Data, která jsou v "chladném úložišti", jsou podstatně méně přístupná, než by byla v případě jiné serverové infrastruktury. Přesto by to ve většině případů nemělo vadit - pokud vaše firma potřebuje přistupovat k něčemu v cold storage, bude to trvat déle, ale zabezpečení souboru bude stejné jako u souborů na aktivních serverech "horkého" úložiště. V době zpravidla rychlé konektivity je takový způsob ukládání dat nejen benefitem z pohledu nákladů a dostupnosti, ale zcela zásadně i bezpečnosti. Ačkoliv je například služba obnova dat z RAID pole poskytována poměrně často, nebyla by v případě účelného využívání cloudových zálohovacích systémů poskytována ve foremním segmentu téměř vůbec.

Který typ souborů patří do úložiště Cold Storage?

"Studené úložiště" dat je spolehlivou volbou pro vytváření záloh důležitých firemních informací. Obvykle je nezbytné, aby firma měla tyto zálohy dat po ruce, ale díky bezpečnostním protokolům kolem častěji přistupovaných firemních dat je nepravděpodobné, že by firma někdy musela k těmto záložním instancím přistupovat. Kromě zálohování souborů firmy často ukládají dokumenty o dodržování právních předpisů, staré smlouvy, daňové dokumenty a další obecná archivní data do cold storage, aby nepřekážela, byla v bezpečí, ale nebyla oficiálně vymazána z evidence. 

Sbírka dat, která společnosti ukládají na pevné disky Cold Storage, se často označuje jako spící data, protože se k nim přistupuje jen zřídka a často je uložena na podstatně starších serverech než jiné formy firemních souborů. Stručně řečeno, přístup k těmto souborům je kvůli starší technice podstatně náročnější, ale zároveň jde o výrazně levnější úložiště v přepočtu na gigabajt. V některých případech může být nutné, aby firma fyzicky přistupovala k počítačovému terminálu serveru, aby mohla vytáhnout položky z úložiště. Poskytovatelé cloudových služeb nabízejí cold storage, které je přístupné z cloudu, ačkoli vytahování dat a záznamů z pevných disků cold storage může být stále obtížné a časově náročné. 

Co je Hot Storage (horké úložiště)?

Data, ke kterým vaše společnost často přistupuje, jsou obvykle uložena v "horkém úložišti", nikoliv v "chladném úložišti". Servery Hot storage obvykle využívají špičkový hardware a cloudové služby, takže položky v úložišti jsou na vyžádání přístupné odkudkoli na světě, pokud má osoba, která se snaží k datům přistupovat, příslušné bezpečnostní pověření. Namísto tradičního pevného disku ukládají servery hot storage data na disky NVMe SSD, aby se urychlil proces přístupu k souborům.

Pro servery s hot storage jsou typické procesory, jako je řada AMD Ryzen a Intel Xeon Gold, a poměrně běžná je také paměť RAM o velikosti až 64 GB. Šířka pásma na jejich vyhrazených hot storage serverech obvykle sleduje až jeden Gb/s pro větší podniky, přičemž provoz je obvykle neomezený. Specifika hardwaru pro hot storage se značně liší v závislosti na tom, zda má podnik firemní datové centrum, nebo ne. Poskytovatel cloudových služeb může firmám pomoci najít vyhrazený server, který může sloužit jako řešení horkého datového úložiště. Jakýkoli soubor, ke kterému společnost pravidelně přistupuje prostřednictvím cloudu, je způsobilou položkou pro zařazení do horkého úložiště. Například video a další formy obecných médií mají obrovský prospěch z vysokého výpočetního výkonu a špičkového hardwaru, který společnosti používají pro horké úložiště. 

Náklady na provoz "hot" vs. "cold" datových úložišť

Jednou z hlavních výhod studeného ukládání dat jsou náklady. Ve většině případů je cena studeného cloudového úložiště nižší než polovina ceny vyhrazeného serveru pro horké úložiště. Mnoho firem se snaží využívat studené úložiště dat, aby ušetřily peníze a zabezpečily své informace, kdykoli je to možné. Vzhledem k tomu, že mezi cold a hot úložištěm je jen velmi malý rozdíl v zabezpečení, nemá používání tohoto řešení ukládání dat pro položky, ke kterým nepotřebujete pravidelně přistupovat, téměř žádné nevýhody. Většina podniků však pro svá data používá kombinaci "studeného" a "horkého" úložiště. Například záznamy o dodržování právních předpisů patří do studeného úložiště, zatímco školící videa a další média pro kritické operace patří spíše do hot storage řešení pro ukládání dat. 

Hledání správného řešení ukládání dat pro vaši firmu

Poskytovatel cloudových služeb může vám a vaší firmě pomoci s nalezením řešení pro ukládání dat, které zpřístupní a zefektivní správu vašich dat. Kvalitní servery a pevné disky pro ukládání dat v cloudu jsou postaveny na škálovatelné infrastruktuře, takže vaše firma může snadno zaplatit za více terabajtů úložiště, když shromáždíte více firemních dat, aniž by došlo k narušení bezpečnosti nebo dostupnosti souborů. Cold data storage je výbornou volbou pro archivaci starších informací, dodržování právních předpisů při organizaci firemního hardwaru a optimalizaci celkového každodenního provozu vaší firmy. Obraťte se na poskytovatele veřejných nebo soukromých cloudových úložišť a zjistěte více o tom, jak vám může nákladově efektivní řešení cold data storage pomoci uvolnit stávající prostor a vylepšit vaše digitální pracoviště.