Záchrana a obnova dat z SSD

Od roku 2003, kdy jsme se v MyBlueDay zaměřili na obnovu dat z poškozených paměťových zařízení, poskytují naši technici špičková řešení, která umožňují úspěšně obnovovat data ze všech typů poškozených zařízení pro ukládání dat, včetně disků SSD. Současná generace řadičů SSD je vybavena neustále se vyvíjejícími technologiemi, jako je komprese, odstraňování duplikací a šifrovací protokoly na vysoké úrovni. Chrání bezpečnost uložených dat a poskytují až násobně vyšší ochranu dat než přední podnikové pevné disky (HDD). Tyto složité a vysoce proprietární funkce mohou však při neočekávaném selhání Solid State Disků způsobit nečekané obtíže. Obnova dat z SSD disků tak patří mezi technologicky nejnáročnější části oboru data recovery.

Záchrana a obnova dat z SSD

Potřebuji obnovit data na SSD disku

K poškození SSD disku a ke ztrátě dat dochází nejčastěji z následujících důvodů

Závada elektroniky SSD
  • vadný řadič paměti
  • degradace NAND
  • poškozený firmware
Environmentální
  • poškození vodou
  • vadné rozhraní
  • oxidace
Uživatelské chyby

Co je SSD?

Ptáte se sami sebe: "Co je to vůbec SSD?!?" SSD jsou něco jako zvětšené USB flash disky. Pokud rozlomíte pouzdro flash disku, uvidíte zelenou desku s tištěnými spoji (tzv. PCB - Printed Circuit Board - deska tištěných spojů), na které jsou dva nebo více černých čipů. Větší černý čip je paměťový čip NAND flash, na kterém jsou uložena veškerá data na flash disku. Některé velkokapacitní flash disky mohou mít dokonce více než jeden čip NAND.

Paměť NAND flash je "nevolatilní", což znamená, že informace, které uchovává, v ní zůstanou i po vypnutí zařízení, tedy po odpojení napájení.

Základní princip konstrukce polovodičových pamětí jako SSD, USB flash, či paměťová karta je stejný. Disky SSD jsou však mnohem složitější a mají mnohem více funkcí než typický disk USB. SSD disk má mnohem více čipů NAND a místo konektoru USB má připojení SATA nebo PCIe (M.2 AHCI, M.2 NVMe). Více čipů NAND uvnitř SSD disku ve skutečnosti funguje podobně jako více disků v poli RAID. Data se neustále zapisují a čtou z více čipů, nikoli pouze z jednoho najednou. To je jeden z důvodů, proč jsou disky SSD ve srovnání s jinými paměťovými zařízeními flash tak rychlé a efektivní. Například běžná "flashka" se nemůže v rychlosti čtení i zápisu srovnávat s libovolným SSD diskem, přestože používá stejné typy čipů NAND.

Kromě toho jsou některé (ale ne všechny) disky SSD vybaveny čipy SDRAM. Tyto čipy fungují stejně jako paměť RAM v počítači. Čipy SDRAM jsou rychlejší než čipy NAND, ale jsou to, stejně jako RAM, nestálé paměťové čipy. Ukládají data pouze tehdy, je-li je disk zapnutý, a po vypnutí disku se všechna vymažou. Disky SSD mohou načítat aplikace nebo soubory do čipů SDRAM pro vyšší výkon a poté je po řádném vypnutí disku vypustit zpět do čipů NAND. Při příštím zapnutí disku SSD je čip SDRAM zcela prázdný a připravený k dalšímu použití.

SSD disky M.2 se obvykle dodávají ve třech rozměrech, které lze odvodit z názvu karty - 2242, 2260 a 2280 - kdy "22" představuje šířku v milimetrech (mm), zatímco další dvě číslice představují délku, rovněž v mm. Čím je disk delší, tím více čipů NAND flash lze osadit; tedy lze dosáhnout vyšší kapacity.

MyBlueDay dokáže úspěšně obnovit data ze všech běžných SSD (Solid State Drive) včetně následujících výrobců a modelů: Adata, Corsair, Crucial, Intel, Kingston, Patriot, Plextor, OCZ, SanDisk, Samsung, WD, Seagate a množstvím rebrandovaných/OEM SSD. Podporujeme mmj. následující řadiče: Fusion-io (WD), Indilinx, Intel, JMicron, Marvell, Phision, Realtek, Samsung, SandForce (Seagate). Pokud máte poškozené SSD a zajímá vás záchrana dat na SSD disku, kontaktujte nás.

Typické příčiny poškození, u kterých je nutná profesionální obnova dat z SSD disku

V MyBlueDay pravidelně dostáváme dotazy na obnovu dat z SSD a na to, proč  SSD disk vůbec selhal. Tak tedy alespoň zjednodušeně. Různé příznaky selhání SSD mohou být hůře rozeznatelné než u selhání pevného disku. Typicky SSD disk pracuje zcela normálně a pak dojde k náhlému a akutnímu selhání. Na rozdíl od pevných disků existuje jen velmi málo předběžných varovných příznaků na to, že se SSD blíží ke svému selhání. Pokud dojde ke ztrátě dat v souvislosti s poruchou disku SSD, a zajímá vás obnova dat z SSD, neváhejte nás kontaktovat.

Degradace paměti Flash NAND

Data na SDD jsou uložena v čipech flash NAND. Obvykle se jedná o 48pinové čipy TSOP nebo BGA. Tyto čipy v průběhu času degradují a mohou generovat velké množství chyb při čtení obsahu. S rostoucí kapacitou disků SSD se zvyšuje i pravděpodobnost degradace paměti NAND. Záchrana dat na SSD má v těchto případech velmi individuální prognózu

Selhání firmwaru, mikrokódu nebo procesoru

SSD disky využívají velmi složitý software, který se stará o korekci chyb (ECC), vyrovnávání opotřebení a přerozdělování defektů paměti. Software (firmware), který tyto funkce řídí, může selhat. To má za následek, že se disk SSD stane absolutně nedostupným. Tyto typy selhání jsou obvykle technicky nejnáročnější na obnovu dat z SSD disků.

Smazaná data a naformátované disky SSD

Pokud jste omylem smazali data nebo naformátovali SSD disk, je nutné SSD disk / počítač vypnout a nepokoušet se na zařízení provádět žádné pokusy o obnovu. Je to proto, že moderní operační systémy, jak Windows, tak Apple OSX, používají ve spojení s úložištěm SSD sadu příkazů "TRIM". Tyto příkazy jsou určeny ke zvýšení výkonu disků SSD tím, že před dalším zápisem "vyčistí" čipy NAND. V podstatě to znamená, že pokud smažete data z disku SSD a necháte počítač spuštěný, příkazy TRIM se spustí na pozadí a vymažou oblast disku SSD, kde byla smazaná data. Tím se vaše data stanou neobnovitelnými.

Příkaz TRIM obvykle zapíše na disk SSD hexadecimální vzorec "00". Při kontrole disku SSD lze velmi rychle zjistit, zda byly příkazy TRIM spuštěny.

Technologie SSD se vyvíjí a mění extrémně rychle. Výrobci vydávají nové modely SSD každých několik měsíců. Ty mají upravené či zcela odlišné revize firmware, NAND paměti nebo procesory. V důsledku toho je nutné, aby společnosti zabývající se obnovou dat z SSD vyvíjeli kontinuálně nové a vhodné techniky obnovy pro každý nový model SSD. A to není vskutku snadné.

Víte, že: většina moderních SSD disků disponuje technologií samošifrování (self-encrypting). U těchto modelů SSD sice uživatel může zvolit, že nechce na svém SSD povolit ochranu heslem, ale všechna data jsou ve výchozím nastavení uložena v zašifrovaném formátu. Šifrovací klíče jsou uloženy ve stejných řadičích, které řídí tok dat do a z čipů NAND. Pokud řadič disku na desce plošných spojů disku SSD selže, dochází ke ztrátě šifrovacího klíče. To může bohužel zcela znemožnit obnovu dat z poškozených disků SSD.

Disky SSD (Solid State Drives) mají své výhody i nevýhody.

Jejich zjevnou výhodou je rychlost přístupu k datům, která se nedá srovnat s žádným jiným zařízením pro ukládání dat.

Mnoho lidí se domnívá, že z důvodu absence mechanicky pohyblivých  částí jsou disky SSD spolehlivější. Ve skutečnosti to však není zcela pravda. Jistě, díky tomu, že uvnitř disku nejsou žádné citlivé mechanické části, je solid state disk méně citlivý na různá poškození (tj. např. čtecí hlavy disku se nemohou mechanicky poškodit), ale na druhou stranu jsou tyto disky citlivější na přepětí, vysoká elektrická, magnetická pole a široké spektrum závad řadičů SDD disků.

Velkou nevýhodou disků SSD je, že mají kvůli elektronickým obvodům omezený počet přístupových cyklů, což má za následek vyšší možnost ztráty dat než u běžného disku.

Jejich další nevýhodou je, že každý výrobce používá vlastní technologii NAND a také vlastní algoritmy řadiče tak, aby dosáhl co nejlepšího výsledku u svého konečného produktu. To má za následek, že každý disk je jedinečný a obnova dat z SSD disku je extrémně komplikovaná.

Zkušení technici v MyBlueDay mají k dispozici takové vybavení a znalosti k jeho používání, diky čemuž dosahují maximální možné prognózy záchrany dat z SSD disku.