Společnost Seagate představila 12TB pevný disk s osmi datovými plotnami a naplněný heliem

Společnost Seagate na začátku letošního roku oznámila, že se chystá představit nové modely pevných disků pro podniky, které budou postaveny na technologii druhé generace využívající hélium namísto vzduchu. Pomocí helia lze snížit vibrace a diskové plotny umístit blíže k sobě. Díky tomu se do standardních rozměrů vejde více ploten.

Společnost Seagate představila 12TB pevný disk s osmi datovými plotnami a naplněný heliem

A nyní společnost oznámila první model této řady, který má kapacitu 12 TB, čímž překonává dosavadního maximum o kapacitě 10 TB, který je na trhu již delší dobu.

Tento 12TB pevný disk HDD má uvnitř standardního 3,5" rozměru celkem osm datových ploten z kterých čte a zapisuje celkem 16 r/w hlav. Záchrana dat z pevného disku takové komplikované mechanické konstrukce patří i v profesionálním prostředí mezi oříšky. O plnění interním plynem, tedy héliem nemluvě. Každá datová plotna má kapacitu 1,5 TB a otáčí se rychlostí 7 200 otáček za minutu. Disk je vybavený velkou 256MB vyrovnávací pamětí, která v ideálním případě dosahuje přenosové rychlosti až 261 MB/s. Za zmínku však stojí hodnota IOPS, která činí "pouze" 170/400 IOPS pro čtení a zápis. Právě v této oblasti jsou dnešní SSD disky tisíckrát výkonnější.

Seagate Enterprise Capacity v7 12 TB má v klidovém stavu spotřebu 5 W, v zátěži pak až 7,8 W u použitého rozhraní SATA, u verze SAS je to 5,5 W a 9,3 W). Společnost Seagate poskytuje na disky pětiletou záruku a hodnota MTBF je stanovena na 2,5 milionu hodin.

Vzhledem k náročnému zaměření (servery, datacentra) jsou disky určeny pro 10násobné zatížení a měly by zvládnout 550 TB za rok. Nová generace je také o 10 g lehčí a v rámci 42U racku lze vytvořit celkem 10PB úložiště.

V letošním nebo příštím roce bychom se měli dočkat ještě větších 14TB a 16TB modelů.