Form factor - jaké jsou standardní rozměry HDD a SSD

Chcete zvýšit rychlost svého systému pomocí nového disku SSD. Jak si ale vybrat? Vaše rozhodnutí bude částečně určeno typem připojení úložiště ve vašem systému a jeho konstrukčním řešením - tvarem a velikostí SSD. Vybraný disk SSD bude mít buď rozhraní SATA, nebo NVMe (využívající rozhraní PCIe).

Form factor - jaké jsou standardní rozměry HDD a SSD

V průběhu let bylo z těchto dvou rozhraní rozšířenější rozhraní SATA. Zatímco však rozhraní SATA bylo původně navrženo pro pevné disky a později upraveno pro použití s disky SSD, rozhraní NVMe bylo navrženo speciálně pro použití s disky SSD. Disky NVMe SSD podporují více formátů, což z nich činí univerzální technologii pro mnoho úložných platforem od serverů až po pole typu all-flash. NVMe rychle získává na popularitě a stává se standardním průmyslovým rozhraním pro vše od nejnovějších herních konzolí, notebooků a stolních počítačů pro koncové uživatele až po servery v nejmodernějších datových centrech.

Formáty HDD (mechanické): 1.8", 2.5" a 3.5"

Většina pevných disků je určena k instalaci do vnitřku počítače (stolních desktop PC, notebooků atp.) nebo do externích boxů pro použití jako externí disk. Mechanické HDD se aktuálně vyrábí ve dvou velikostech a standardech. Tyto standardy se nazývají "form factor" pevného disku a týkají se především jeho vnějších rozměrů. Důvodem standardizace form factorů je kompatibilita. Bez těchto standardů by se pevné disky musely vyrábět na míru dle požadavku výrobce zařízení, pro které byly disky určené. Díky dohodě na standardních tvarech a velikostech pevných disků - a samozřejmě také na standardních rozhraních - může kterýkoli z tisíců výrobců počítačů zakoupit disky od kteréhokoli tradičního výrobce pevných disků a mít jistotu, že při instalaci nenastanou problémy s jejich uložením nebo tvarem.

Formát 1.8"

Tento formát, původně představený společností Integral Peripherals v roce 1993, se vyvinul v ATA-7 ZIF s rozměry 54 mm × 8 mm × 78,5 mm[b] = 33,912 cm³, ale s celkovou délkou 71 mm. Později se díky rozhraní micro SATA stala celková délka 78,5 mm. Formát 1,8" se používal v digitálních audio přehrávačích jako např. iPod prvních generací, a subnoteboocích s konektorem ZIF. Později byly disky o rozměru 1.8" aktualizovány konektorem micro SATA a největší vyráběný disk měl kapacitu 320 GB (Toshiba MK3233GSG). Formát 1.8 palce byl nakonec zrušen, protože výroba SSD byla levnější a bylo možné je kvůli úspoře místa integrovat přímo na desky plošných spojů PCB.

Formát 2.5" 

2,5palcový pevný disk, který se nejčastěji používá v přenosných počítačích, byl poprvé představen v roce 1988 společností Prairie Tek. Tento první disk obsahoval prostor pouze pro uložení 20 MB dat. Dnes jsou k dispozici 2.5palcové  pevné disky s rozhraním Serial-ATA (SATA) s kapacitou až 5 TB (k datu publikace). Mnoho uživatelů si však neuvědomuje, že hodnota 2.5" neznamená jeho fyzické vnější rozměry.

Skutečné rozměry disků formátu 2.5"

2.5palcový pevný disk SATA ve skutečnosti měří 68,5mm na šířku, 9,3mm na výšku a 100,5mm na délku. Rozměr 2,5 palce ve skutečnosti označuje velikost datové plotny notebookového disku, tedy kovového disku s magnetickým substrátem uvnitř pouzdra, na který se data skutečně zaznamenávají. 

Srovnání s disky pro stolní(desktop) počítače

Kompaktní rozměry 2.5palcového disku SATA lze nejlépe ocenit při srovnání se standardním 3.5palcovým pevným diskem pro stolní počítače, který měří 101,6mm na šířku, 1,03 palce na výšku a 26,1mm na délku. Při porovnání celkového objemu je 2,5palcový disk zhruba o šestinu větší než disk pro stolní počítače.

Výhody menší velikosti "dvou a půl palcových disků"

Relativně malé rozměry 2.5palcového disku SATA vedly konstruktéry produktů k tomu, že našli využití i mimo segment neotebooků. Například se 2.5palcové disky běžně vyskytují v přenosných  externích discích pro zálohování, v konzolích Xbox 360 a PlayStation. Dokonce začínají nahrazovat 3.5palcové disky v podnikových úložných systémech. To, že je celá oblast mechanických HDD postupně v určitých směrech odsouvána do pozadí technologickým konkurentem SSD, je již věc jiná.

Podobnosti s většími disky o velikosti 3.5"

Přestože jsou 2.5palcové disky mnohem menší než 3.5palcové, mají řadu společných rysů. Například 2.5 palcový disk SATA používá stejné napájecí a datové připojení jako větší disk. Podobná je i základní konstrukce. Disky obou velikostí používají řadu interních ploten pro ukládání dat, pohyblivou čtecí/zapisovací hlavu pro čtení a záznam dat a dva interní motory pro otáčení ploten a pohyb čtecí/zapisovací hlavy.

Formáty SSD (polovodičové): 2,5", M.2, mSATA a U.2

Formát 2.5"

Při nákupu disků SSD se v první řadě zajímejte o to, jaký formát disku je pro váš systém nejvhodnější. Disky SSD se dodávají v mnoha tvarech a velikostech. Například 2,5" je nejběžnější typ SSD a hodí se do většiny notebooků nebo stolních počítačů. Má podobný tvar jako tradiční pevný disk (HDD) a připojuje se přes kabely SATA, takže nabízí velmi známé možnosti, na které jsou mnozí již zvyklí.

Formát M.2

Další form factor, M.2, se stal standardním typem úložiště pro tenké notebooky a přenosné počítače. Jeho malá velikost je často přirovnávána ke žvýkačce a ve většině případů se snadno instaluje přímo na základní desku. Je k dispozici v různých délkách, které umožňují různé kapacity disků SSD. Čím je disk delší, tím více čipů NAND flash na něj lze osadit, což vede k vyšší kapacitě disků.

Formát mSATA

mSATA neboli mini-SATA je v podstatě zmenšená verze SSD disku SATA plné velikosti. Používá kompaktní formát jako M.2, ale není zaměnitelný. Disky M.2 mohou podporovat obě možnosti rozhraní SATA a PCIe, zatímco mSATA podporuje pouze rozhraní SATA. Tento formát je určen pro menší systémy, kde je omezený prostor.

Formát U.2

A konečně je tu U.2, který vypadá jako 2,5" disk, ale je o něco tlustší. Používá jiný konektor a data přenáší přes rozhraní PCIe. Technologie U.2 SSD je obvykle vyhrazena pro špičkové pracovní stanice, servery a podnikové aplikace, které potřebují větší úložiště. Umožňuje vyšší provozní teploty a je vhodnější pro odvod tepla než formát M.2.

Rozhraní disků SSD: SATA vs. NVMe Komunikační rozhraní je způsob, jakým počítač komunikuje s počítačem. K dispozici jsou dva typy - SATA a PCIe NVMe. Rozhraní SATA je cenově dostupnější, běžně se vyskytuje a nabízí dobrý výkon pro běžné aplikace. PCIe je standardní rozhraní pro NVMe, které je třikrát až desetkrát rychlejší než SATA SSD. Většina špičkových SSD disků M.2 uvedených na trh v posledních několika letech podporuje rozhraní NVMe (ne všechny M.2 jsou však NVMe, některé jsou SATA). NVMe je mnohem rychlejší, protože poskytuje větší šířku pásma než modely SATA, což zvyšuje výkon v aplikacích s vyšší produktivitou. Pokud se vaše každodenní úkoly skládají z náročnější práce, jako je střih videa a přenosy velkých souborů, pak budou disky SSD NVMe dobrou volbou.