Záchrana a obnova dat z flash pamětí

Flash paměť je mnohem pokročilejší technologií než tradiční magnetické formy ukládání dat, jako jsou pevné disky. Znovuzískání dat z poškozeného paměťového zařízení používající  NAND flash, jako je SSD, chytrý telefon, SD karta nebo USB flash disk, ovšem vyžaduje mimořádně velké množství práce, technických zdrojů a odborných znalostí. V MyBlueDay jsme pyšní na to, že máme k dispozici  vše potřebné, abychom mohli zajistit maximální možné nasazení v případě, když je nutné obnovit data z flashového úložiště.

Záchrana a obnova dat z flash pamětí

Potřebujete obnovit data na SSD disku? Čtěte více.

Téměř každé dnešní přenosné zařízení pro ukládání dat se při své práci spoléhá na paměťi typu NAND flash. Čipy NAND najdete ve svém SSD disku, mobilním telefonu, flash disku a paměťových kartách. Čipy NAND můžete najít i v některých tradičních pevných discích s rotujícími plotnami.

Typy flash pamětí z kterých provádíme obnovu dat

V MyBlueDay máme dostatek dlouholetých zkušeností, technického zázemí a techniky se specializací na obnovu dat z flashových úložišť, kteří vám mohou pomoci s obnovou dat z flashových pamětí bez ohledu na to, o jaké zařízení se jedná.

"Flash" paměťová média ukládají data zcela odlišným způsobem než tradiční pevný disk. Nejsou zde žádné mechanické rotující disky ani jiné pohyblivé části, které ukládají data magneticky; místo toho jsou data uložena elektronicky na nepohyblivých čipech paměti NAND. NAND flash je nevolatilní paměť, na které zůstanou informace trvale zachovány i bez přívodu elektrického proudu. Avšak doba její životnosti má své meze, paměťové buňky se mohou poškodit, nemusí přijímat další informace, nebo dokonce mohou ztratit již uložená data.

Po připojení USB flash disku k počítači nebo po spuštění počítače, který běží na SSD disku, vypadá to, co vidíte v na monitoru svého počítače, stejně jako  byste použili běžný pevný disk HDD. Ovšem způsob, jakým paměťová zařízení využívající NAND flash ukládají data, je zcela odlišný.

Zajímají vás podrobnosti? Základní informace o pamětech NAND Flash

Co je NAND flash?

Většina moderních paměťových zařízení flash ukládá data na paměťový čip NAND. Co ale znamená slovo "NAND"? NAND není zkratka, i když to tak může vypadat. NAND ve skutečnosti označuje logický booleovský operátor NOT AND. Co to má společného s ukládáním dat? Data digitalizujeme tak, že jsou binární, např. "pravda" vs. "nepravda" nebo "nula" vs. "jednička", protože obvodem může buď protékat dostatečný výkon,  a nebo ne. Logika NAND se používá k nastavení určitého typu hradla v obvodu a tento obvod tvoří základ dnes nejčastěji používaných forem pamětí flash.

Co je paměť flash?

Paměť typu flash je forma již zmíněné nevolatilní paměti s náhodným přístupem, což je zjednodušeně řečeno, že všechna data v zařízení nezmizí, když mu odejmete napájení. Paměť s náhodným přístupem neboli RAM byla vždy mnohem rychlejší než jiné formy ukládání dat. Čtení a zápis dat do a z libovolné oblasti čipu RAM trvá stejně dlouho, ale u pamětí s přímým přístupem, včetně pevných disků HDD, disků CD a DVD, závisí doba potřebná ke čtení a zápisu dat na fyzickém umístění dat na médiu.