Nové přístupy v ukládání dat pro rok 2016

Malé zamyšlení na téma velkých technologických změn v metodách a principech ukládání dat podnikových dat.

Nové přístupy v ukládání dat pro rok 2016

Letošní rok znamenal v oblasti úložišť naprostou revoluci, která se projevila především v oblasti serverů.

Dvě důležité věci: NVMe paměti a vícevrstvé NAND čipy použité v SSD umožňují dosáhnout velkých kapacit a neuvěřitelných rychlostí mění celé paradigma ukládání dat. Zcela eliminovala celou třídu točivých pevných disků - typicky serverové 10.000 a 15.000 otáčkové. SSD disky začínají komplikovat situaci i jiné kategorii  harddisků - konkrétně podnikovým 4TB a větším diskům určených pro vyšší zátěž, tedy harddisků, jako jsou např. HGST 7K4000, WD RE4, Seagate ESx - i ty začínají být nahrazovány SSD disky. V podnikovém segmentu se v této roli začaly používat levné spotřebitelské SSD disky pro nižší zátěž, velkokapacitní podnikové SSD disky pro vyšší zátěž a spolehlivost - 15,3TB Samsung je na trhu již asi měsíc, další výrobci se přidají velmi brzy.

Máte poškozený SSD disk a potřebujete data? Čtěte více Záchrana dat z SSD

Zůstávají tak pouze dvě kategorie rotačních pevných disků - 1) kapacitně velké disky s nízkou zátěží pro tzv. "cold storage" a 2) archivační disky.

Dalším souvisejícím problémem je růst chybovosti dat velkých disků s rostoucí kapacitou. MTTF je již srovnatelný s kapacitou disků, takže konvenční metody zajištění spolehlivosti přestaly fungovat. Klasický RAID5, 6, 50, 60, atp jsou definitivně mrtvé a nahrazují ho metody ukládání dat s vestavěnou integritou. Jako je například ZFS a další. S tím souvisí i přechod od dedikovaných k distribuovaným úložištím. Například Ceph, kde lze spolehlivost lépe škálovat na úrovni objektů nebo souborů - vše může mít jednu, dvě a více kopií ... podle požadavků uživatele. Už není nutné budovat oddělené sítě SAN s diskovými poli nebo servery, ale nastoupila hyperkonvergence, kdy jsou disky rozptýleny přímo ve výpočetních serverech, přímo v hypervizorových strojích. Výhodou je snadné škálování, protože s přibývající kapacitou serverů se automaticky přidává i disková kapacita.

Takže shrnuto, v oblasti úložišť se vše změnilo. Technologie i paradigma. A to jsme teprve na začátku, velký vliv má standard NVDIMM a vznikající rychlé SSD disky nových technologií - 3D Xpoint a memristory. Uvidíme a těšíme se.