Záchrana a obnova dat z naformátovaného externího disku

Naformátovali jste si omylem externí USB disk? Nezoufejte! Proběhl-li formát externího disku běžným způsobem, je pravděpodobnost obnovy kompletních dat v původní podobě uložených na externím harddisku v podstatě 1OO % !

Záchrana a obnova dat z naformátovaného externího disku

Mírně komplikovanější může být situace, kdy dojde ke zformátování externího disku v jiném zařízení. Typicky se může jednat o nafomátování externího disku v televizimultimediálním přehrávači, nebo herní konzoli. Některé uvedené přístroje mohou po nafromátovaní externího disku na paměť zapsat určité množství dat, což může kompletní obnovu dat z externího disku komplikovat.

To, co bude rozhodovat o šanci provést obnovu do ideálně původní adresářové struktury je množství dat, které se na externí disk po naformátování uloží. 

Tak, jako je často na začátku knihy uložený seznam kapitol s odkazem na patřičné stránky (říkáme tomu obsah :-)), je i na většině externích disků (NTFS) uložena informace o složkách / adresářích právě na začátku disku.  Pokud se tedy na naformátovaný externí disk začnou ukládat nová data, jako první se přepisují právě informace o tom, jak byla data rozčleněna do složek.  A tento stav může být nevratný.

Pokud tedy svůj externí disk omylem naformátujete, poté na něj uložíte nová data, bývá často poslední možností jak obnovit data po naformátování a zapsání tzv. metoda „raw recovery“.