Záchrana a obnova smazaných dat na systému Mac OS

Souborový systém lze definovat jako metodu organizace a vyhledávání dat na paměťovém nosiči. Je to hlavní nástroj, na který se operační systém spoléhá při evidenci souborů. Různé operační systémy využívají různé souborové systémy, které nejenže určují způsob správy informací na disku, ale také ovlivňují šance na obnovu ztracených dat, protože každý souborový systém má vlastní řadu kroků, které provádí při mazání souborů nebo formátování úložiště.

Záchrana a obnova smazaných dat na systému  Mac OS

Souborové systémy systému macOS

Systém macOS společnosti Apple používal jako primární souborový systém pro počítače Apple, iPody atd. systém HFS+, který byl v systému macOS High Sierra nahrazen systémem APFS.

Je třeba zdůraznit, že obnova smazných dat na Mac OS (Apple)  se souborovými systémy HFS+ a APFS je možná pouze do okamžiku, kdy dojde k přepsání souborů.

Souborový systém HFS+

Odstranění souborů: Souborový systém vymaže data z metadatových záznamů B-Tree o souboru a aktualizuje mapu volného místa.

  1. Obnovení souborů: Název souboru, jeho velikost a pozice na disku jsou vymazány, nicméně žurnál souborového systému může tyto informace stále obsahovat, což umožňuje obnovení smazaných souborů na Mac metodou vyčítání raw bez původních názvů souborů

Souborový systém APFS

Vymazání souboru: Souborový systém je optimalizován pro úložiště Solid State Drive (SSD) a používá příkaz TRIM k okamžitému vymazání bloků, v nichž je uložen soubor odstraněný uživatelem, což mu pomáhá urychlit následný zápis.

  1. Obnovení souborů: Jak již bylo uvedeno, obnova přepsaných (smazaných) dat není možná, proto má implementace příkazu TRIM velmi negativní dopad na možnost obnovy souborů smazaných ze systému APFS. Obecně je šance na získání všech souborů zpět extrémně nízká.