Disk v jednotce musí být před použitím naformátován

Pokud se vám po zasunutí USB konektoru vašeho externího disku do USB portu počítače zobrazí hláška, že "Disk v jednotce X musí být před použitím naformátován" nebo "The hard disk must be formatted" ap., tak je jasné jedno. Počítač, respektive operační systém o připojeném externím disku ví, ale nerozpoznává na něm žádný pro něj známý souborový systém (FAT32,  exFAT, NTFS), tj. nedokáže rozpoznat, jakým způsobem jsou na disku data uložena a jak je má tedy interpretovat.

Disk v jednotce musí být před použitím naformátován

Obr.1:Zobrazení hlášky, že disk musí být před použitím naformátován patří u externího disku mezi typické projevy nedostupnosti souborového systému. Příčina může být jak softwarové tak hardwarové povahy. Pokud jsou na disku pro vás důležitá data, disk samozřejmě neformátujte!

A tak jako vše má svou příčinu, tak ji má i stav, kdy operační systém vyžaduje znenadání externí disk naformátovat, ačkoliv ten obsahuje uživatelská data. Mezi nejběžnější příčinu tohoto chování patří tzv. poškození souborového sytému, které vznikne u externího disku např. po výpadku proudu v okamžiku, kdy je disk připojený do USB portu počítače, při nesprávném odebrání disku z USB portu (bez tzv. bezpečného odebrání), nebo selháním komunikace mezi operačním systémem a souborovým systémem disku.

Obdobným způsobem se však může projevit závada hardwarové (elektro-mechanické) povahy. Typicky se jedná o vadné sektory na disku nebo vadnou elektroniku jedné čtecí hlavy disku. Tento typ poškození pevného disku  již patří mezi komplikovanější, avšak s patřičným hardwarovým vybavením a dostatkem zkušeností mohou mít velmi dobrou šanci na úspěšnou obnovu.

Disk se nepodařilo naformátovat

Obr.2: Pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete externí USB disk naformátovat a pokus o naformátování skončí chybou, je zřejmé, že je disk zasažen komplikovanější závadou