FAQ: Po náhlém restartu RAID pole nejsou zobrazena některá data. Je možné tyto soubory obnovit?

PC se mi náhle restartovalo během zápisu dat na RAID 0 pole. Nyní nevidím některá data. Je možné je nějak obnovit? Mohu v tomto případě spustit na RAID utilitu Windows chkdsk?

FAQ: Po náhlém restartu RAID pole nejsou zobrazena některá data.  Je možné tyto soubory obnovit?

Náhlý restart počítače při zápisu dat na pole v konfiguraci RAID 0 může způsobit problémy s integritou uložených dat. RAID 0 zrychluje přístup k datům tím, že je rovnoměrně rozděluje mezi disky, ale nedisponuje žádnou redundancí dat. To znamená, že při výskytu chyby během zápisu se mohou data částečně ztratit.

Úroveň obnovitelnosti dat závisí na konkrétní situaci. Pokud se jedná pouze o náhodný restart způsobený např. zhroucením operačního systému a vlastní disky použité v diskovém poli jsou jinak po HW stránce v pořádku, mělo by být možné obnovit většinu dat. K tomuto účelu existují nástroje pro obnovu dat.

Pokud se však jedná o vážnější problém, například pokud jeden z disků selhal, což znamená, že je takový pevný disk poškozený mechanicky, obnova dat se stává složitější. A případě diskového pole RAID 0 zcela zásadně. V takové situaci je vhodné konzultovat vzniklý problém a možný postup s kýmkoliv, pro koho je obnova dat z RAID   profesní rutinou. Pouze v tomto případě je možné provést podrobnou diagnostiku a maximalizovat šance na obnovu dat.

Pozor! V jakékoliv situaci je nezbytné co nejdříve zastavit další zápis dat na RAID pole. Čím více dat se přepíše, tím menší je šance na úspěšnou obnovu.

Použití utilit jako je chkdsk na RAID 0 pole může představovat riziko, zejména pokud již máte potíže se ztrátou dat. Chkdsk je nástroj navržený pro detekci a opravu problémů s filesystemem. Při jeho spuštění na poškozeném disku nebo RAID poli může dojít k dalšímu poškození dat, protože může přepsat stále obnovitelná data.

Opakujeme. Důležité je si uvědomit, že RAID 0 neposkytuje ŽÁDNOU redundanci dat. Jakékoliv selhání jednoho disku nebo chyba v datech může vést k definitivní ztrátě všech dat na všech discích v poli.