Obnova dat z paměťové karty SD

Používáte ve svém fotoaparátu nebo videokameře paměťové karty SD případně modely s vyšší kapacitou označené jako SDHC, SDXC a přišli jste z jakéhokoliv důvodu o data na kartě uložená? Nezmatkujte, a v klidu si pročtěte následující řádky. Nezapomeňte, že obnova dat na SD kartě má maximální šanci na úspěch při zachování několika základních pravidel.

Obnova dat z paměťové karty SD

K poškození paměťové karty SD a ke ztrátě dat na ní dochází nejčastěji z následujících důvodů

Závada elektroniky karty
 • vadný řadič paměti SD
 • poškozený NAND paměťový blok
 • regulátor napětí
 • poškozený firmware
Environmentální
 • poškození vodou
 • vadné rozhraní
 • oxidace
 • mechanické poškození
Uživatelské chyby
 • smazané soubory
 • naformátovaná karta
 • částečně přepsaná karta
 • poškozený filesystem
Potřebujete zachránit fotky & videa na SD kartě? Vytvořit požadavek

V jakých případech vám můžeme obnovit data z SD karty?

 1. SD kartu jste naformátovali ve čtečce paměťových karet, ve foťáku nebo kameře
 2. smazali jste fotky nebo videa ve foťáku, nebo v počítači
 3. kartu SD jste naformátovali a poté jste vyfotili několik záběrů
 4. foťák nebo počítač chce SD kartu naformátovat i když obsahuje data
 5. ve foťáku nebo kameře jsou fotky vidět, počítač je však nezobrazuje
 6. po vyjmutí karty z foťáku a vložení SD karty do čtečky chybí všechny nebo některé snímky, případně jsou v názvech souborů a složek zobrazeny pouze divné znaky, tzv. "rozsypaný čaj"
 7. po vyjmutí SD karty z foťáku a vložení do čtečky paměťových karet není SD karta přístupná, nelze zobrazit její obsah, i když má přiřazené písmeno jednotky. Pokus o otevření obsahu karty skončí chybovou hláškou
 8. během focení nebo natáčení zahlásí fotoaparát nebo kamera hlášku "CHYBA SD KARTY" nebo podobnou chybovou hlášku, následně karta nereaguje
 9. SD karta je zlomená, nalomená, ohnutá nebo jinak fyzicky poškozená
 10. SD karta nefunguje, neví o ní ani fotoaparát, kamera nebo čtečka. Je zcela netečná

Jak v  MyBlueDay! obnovujeme fotografie a videa z SD karty s hardwarovým poškozením

Karty SD/SDHC používají dvě formy paměťových čipů NAND: TSOP48 a monolitické. Jsme schopni obnovit vaše data z obou typů čipů. Kartu rozebereme a čip vyjmeme při tzv. obnově "chip off".

Pokud se jedná o kartu NAND TSOP48, bude vložena do speciálního zařízení, které je schopno vytvořit výpis paměti, jenž je následně zpracován a dekryptován metodou zpětného inženýrství, a poté data zkompilována zpět do podoby čitelné počítačem.

Pokud je NAND čip monolitické konstrukce, čip se obrousí, aby se odhalilo schéma vývodů (terminálů), a a existuje-li k dané konstrukci čipu dokumentace, terminály se připájí k adaptéru vyrobenému speciálně pro tento čip. Poté proběhne stejný proces popsaný výše tak, abychom byli schopni obnovit vaše data.

Práce na monolitickém NAND čipu je extrémně obtížná z důvodu konstrukčního řešení, a nutnosti precizní práce na minimálních rozměrech paměti. Bez použití mikroskopu a precizních pájecích nástrojů se neobejdeme.

Z výše uvedeného je zřejmé, že záchrana dat z sd karty která obsahuje monolitický čip je časově a technologicky výrazně náročnější a tedy i nákladnější, než u standardních TSOP48. Bohužel je však využívaní těchto typů paměťových bloků trendem, a setkáváme se s nimi častěji a častěji. Pravda je ovšem také to, že před několika lety byla obnova z karty sd a monilitickým čipem v podstatě neřešitelná. Nyní, pokud existuje v naší databázi k v sd kartě použitému čipu technická dokumentace, je šance na úspěšnou obnovu poměrně solidní.

A konečně, záchranu z "monolitu" řešíme vždy, když provádíme obnovu dat z microSD paměťové karty