Nové 6TB 2,5palcové HDD od Western Digital: Největší kapacita v kompaktním formátu

Western Digital překonává hranice 2,5" disků a představuje první 6TB modely v externím provedení. Nové disky My Passport a My Passport Ultra nabízejí bezkonkurenční kapacitu a hardwarové šifrování za atraktivní cenu. Podrobně se podíváme na technické pozadí tohoto milníku a zamyslíme se nad budoucností kompaktních pevných disků v éře SSD.

Nové 6TB 2,5palcové HDD od Western Digital: Největší kapacita v kompaktním formátu

Společnost Western Digital představila průlomové 2,5" pevné disky s rekordní kapacitou 6 TB. Tímto krokem překonala dosavadní maximum 5 TB, které jako první nabídl Seagate v říjnu 2016 [1]. Nové 6TB modely jsou dostupné ve dvou externích provedeních: WD My Passport za cenu 180 dolarů (cca 5000 Kč) a WD My Passport Ultra za 200 dolarů (cca 5500 Kč). Hlavní rozdíl spočívá v tom, že Ultra varianta má kovové tělo a moderní USB-C konektor, zatímco základní model sází na klasické USB a tělo plastové. Oba disky ale nabízejí pokročilé hardwarové šifrování AES-256, které spolehlivě ochrání uložená data [2].

Máte problém s externím diskem WD My Passport? Přestal fungovat náhle, nebo Vám nešťastnou náhodou spadl? Potřebujete z něj zachránit data? V MyBlueDay uděláme vše pro to, abychom vám vaše data vrátili zpět. Záchrana dat z disku WD My Passport

Ačkoliv výrobce nezveřejnil detailní specifikace, lze předpokládat použití pěti 2.5" ploten o kapacitě 1,2 TB se šindelovým zápisem SMR (Shingled Magnetic Recording). Tato technologie umožňuje zvýšit hustotu zápisu překrýváním sousedních stop podobně jako šindele na střeše, což je typické řešení pro vysokokapacitní 2,5" disky [3]. Vzhledem k tomu, že hmotnost 6TB modelu je shodná s předchozími 4TB a 5TB variantami, které používaly 0,8TB a 1TB plotny, je nepravděpodobné, že by se do tak úzkého těla podařilo vměstnat více než pět ploten [4]. Konkrétní hmotnost těchto disků se pohybuje okolo 250 gramů.

Vývoj 2,5" disků v poslední době poněkud stagnuje, protože již nenacházejí uplatnění v noteboocích ani herních konzolích. Ve srovnání s SSD mají nižší kapacitu, jsou výrazně pomalejší a méně odolné vůči nárazům [5]. Větší 3,5" disky navíc pojmou až čtyřnásobek dat při výhodnější ceně za gigabajt. Jediné smysluplné využití tak zůstává v externích discích, kde 2,5" modely těží z toho, že jim stačí napájení přes USB port (5V a max 2A). V této kategorii mohou díky příznivé ceně konkurovat externím SSD, zvláště v současné situaci, kdy flashové paměti zdražují. Například 4TB externí SSD vyjde minimálně na 8000 Kč a 8TB verze pak na dvojnásobek [6]. Western Digital proto ani neuvedlo interní 6TB disk, jelikož poptávka by byla zanedbatelná.

I když 2,5" pevné disky už zdaleka nedosahují takové popularity jako v minulosti, stále mají co nabídnout. Nové 6TB modely od WD uspokojí náročné uživatele, kteří ocení extrémní kapacitu v kompaktním a snadno přenosném balení. Zároveň potěší nízkou spotřebou a atraktivní cenou v přepočtu na uložená data.

Technické informace o 6TB 2,5" HDD s integrovaným USB a problematikou šifrování SED

Vysokokapacitní 2,5" disky

2,5" pevné disky s kapacitou 6 TB představují významný technologický pokrok, zvláště v tak kompaktním formátu. Tyto disky využívají šindelový magnetický zápis (Shingled Magnetic Recording, SMR), který umožňuje vyšší hustotu zápisu díky překrývání sousedních stop. Tento způsob zápisu sice zvyšuje kapacitu, ale může zpomalovat výkon při zápisu dat.

Konstrukční komplikace

S ohledem na konstrukční omezení 2,5" formátu je dosažení 6 TB kapacity velmi náročné. Disky musí být vybaveny více plotnami s vysokou hustotou dat, což může způsobovat vyšší zahřívání a větší nároky na napájení. Integrované USB rozhraní usnadňuje připojení a napájení disku přímo z USB portu, což je výhodné pro mobilní použití, ale může také omezit možnosti rozhraní pro obnovu dat.

Šifrování a obnova dat

Tyto disky jsou vybaveny hardwarovým šifrováním AES-256 (Self-Encrypting Drives, SED), které zajišťuje vysokou úroveň zabezpečení dat. Avšak toto šifrování může představovat komplikaci při obnově dat v případě poruchy disku nebo ztráty přístupových hesel. Hardwarové šifrování SED je neoddělitelnou součástí disku, což znamená, že bez správného dešifrovacího klíče nelze data obnovit, ani pokud jsou fyzicky přenesena na jiný disk. Šifrování těchto disků je komplexní, tzn. nejedná se šifrování uživatelských dat on-demand, ale nativní šifrování firmware a servisních dat SA.

Komplikace při obnově dat z vysoko-kapacitních USB disků

Obnova dat z těchto disků může být komplikovaná z několika důvodů:

  1. Šifrování SED: Bez přístupového klíče nebo záložních dešifrovacích mechanismů jsou data prakticky nedostupná. Více se dozvíte v článku problematika šifrování disků Western Digital WD Spyglass.
  2. Integrované USB: Disky s integrovaným USB rozhraním nemají standardní SATA rozhraní, což může komplikovat použití nízko-úrovňových ATA protokolů potřebných pro precizní diagnostiku a následnou obnovu dat.
  3. SMR technologie: Komplikovaný zápis dat pomocí SMR může způsobovat vyšší fragmentaci a komplikovat obnovu jednotlivých souborů při fyzickém poškození ploten.

Doporučení pro uživatele externích disků

Pro minimalizaci rizika ztráty dat se doporučuje pravidelně zálohovat důležitá data a pečlivě spravovat přístupové klíče k šifrovaným diskům. Při výběru vysokokapacitního disku je také vhodné zvážit specifické potřeby a podmínky použití, včetně kompatibility s dalšími systémy a zařízeními. Obecně při nákupu externího disku platí, pořizovat disk takové kapacity, pro jakou budete mít reálné využití. Používat vysoko-kapacitní disk velmi komplikované konstrukce, který bude využit zlomkem své kapacity je nejen neefektivní, ale z technickým důvodů (disk během zápisu vytěžuje pouze svou úvodní část) velmi nevhodné.

Zdroje:
[1] https://www.cnews.cz/seagate-barracuda-25-5tb-nejvetsi-25-disk/
[2] https://www.wd.com/products/portable-storage/my-passport.html
[3] https://www.seagate.com/files/www-content/product-content/barracuda-fam/barracuda-new/en-us/docs/100804831a.pdf
[4] https://hardwarezone.com.sg/tech-news-western-digital-6tb-2-5-inch-hdd-now-available
[5] https://www.backblaze.com/blog/ssd-vs-hdd-future-of-storage/
[6] https://ssd.borecraft.com/documents/SSD_vs_HDD_Price_and_Performance_Study_2022-2023.pdf