Western Digital - modelové řady Spyglass

Ačkoli jsou disky výrobce Western Digital patřící do modelové řady Spyglass1+2 na trhu již delší dobu, byla práce s nimi v případě jejich poškození poměrně nepříjemná. Obnova dat z disků rodiny Spyglass 1 nebo 2 trvá v průměru dvakrát déle než z jakéhokoli jiného disku, který je v současné době na trhu. I když je proces obnovy v principu velmi podobný obnově z jakéhokoli jiného běžného pevného disku (HDD), existují u těchto modelů významná specifika, které nám v případě práce na záchraně komplikují situaci. A aby nebylo problémů málo, přišel výrobce z updatovanou řadou disků, nazvanou jak jinak, Spyglass3.

Western Digital - modelové řady Spyglass

V případě, že se našim technikům dostane na pracovní stůl některý z rodiny disků, který výrobce Western Digital řadí do rodiny (modelové řady) Spyglass1, Spyglass 2 či Spyglass 3, víme, že se bude jednat o náročnou, dlouhou práci plnou výzev. S čím novější člen rodiny, tím je situace bohužel méně veselá. A co nás trápí nejvíce?

Absolutní nezbytnost původní PCB

K úspěšně provedenému zákroku je třeba mít původní desku plošných spojů PCB (tzv. externí elektronika disku). Disk používá v rámci procesu automatického šifrování (SED) dat klíč CP. Proto je pro obnovu dat nezbytná jeho originální a funkční deska plošných spojů. Platí tedy, že v případě jejího poškození, což je u jiných typů HDD obecně banálnější typ závady disku, nemusí být šance na záchranu dat dobrá. A právě z důvodu automatického šifrování se i taková konverze rozhraní USB na SATA, což je často předpoklad úspěšně provedené záchrany stává skutečnou technickou noční můrou. 

Dárcovské disky určené pro náhradní díly

V případě hardwarových závad harddisků se neobejdeme bez náhradních dílů, které získáme zpravidla ve formě kompletních disků. Výrobci HDD na procesu datarecovery nijak neparticipují, a firmám jako jsme my žádné potřebné náhradní komponenty nedodávají ani neprodávají. V případě poškození disku řady Spyglass je výběr darcovského disku velmi často drahá loterie. I když máme  k dispozici  disk, který byl vyroben ve stejné továrně na stejné lince a ve stejný den, nemusí být s poškozeným HDD kompatibilní. Tato komplikace daná řešením disku však bohužel znamená, že jakmile navštívíte centrum pro záchranu dat s poškozeným diskem řady Spyglass, musíte být připraveni na časově i finančně náročnější realizaci. Byli bychom šťastní, pokud by bylo možné tyto situace řešit jednoduše a rychle, ale obvykle to bohužel u hardwarových závad možné není.

Šifrování, šifrování, šifrování

Záchrana dat z disků Western Digital řady Spyglass se silně poškozenou plotnou a s vadnou servisní oblasti  je často nemožná. Důvodem je nejen všudypřítomné šifrování a nemožnost vypnout/odpojit jednotlivé hlavy od mapy hlav (head map), ale i nešťastné SMR ukládání dat.

To jsou tři hlavní a podstatné problémy, existují však i další i další situace, které se u těchto disků objevují v podstatě s každým dalším případem, který v MyBlueDay řešíme. Mezi ty častější je pomalý, ale extrémně pomalý proces kopírování dat (pozor, nejedná  se o běžný a dobře řešitelný problém u disků WD, tzv. slow response bug ).  Pokud u mechanicky poškozeného disku provedeme veškeré zákroky, které povedou k úspěšné detekci, kalibraci a disk bude schopný přistupovat do datové oblasti a my konečně zahájíme proces kopírování, v mnoha případech se rychlost  čtení může pohybovat v rozmezí 400-800 kb/s. Nyní si stačí spočítat, rychlost reálného kopírování dat z těchto disků, které mají 4-5 TB uživatelských dat. Při této rychlosti se 4 TB zkopírují za více než 500 dní a to je téměř rok a půl nepřetržitého čtení. Takový disk by ovšem dříve, než bychom dočetli zlomek tohoto obsahu, definitivně a fatálně selhal.

Spyglass Spyglass2
WD30NMZW-11GX6S1 WD40NDZM-59PW8S1
WD40NMZM-59Y94S1 WD40NDZW-11A8JS1
WD40NMZW-11GX6S1 WD40NDZW-11MR8S0
WD40NMZW-59GX6S1 WD40NDZW-11MR8S1
WD40NPZZ-00PDPT0 WD50NDZW-11A8JS1
WD40NPZZ-11JHGT0 WD50NDZW-11MR8S1
WD50NMZW-11A8NS1

Tabulka 1: první sloupec obsahuje disky řady Spyglass1, druhý pak Spyglass2

Na závěr tohoto článku (litanie) můžeme téměř s jistotou říci, že disky Spyglass jsou v aktuálně nejméně oblíbenými disky v odvětví obnovy dat. V tomto žebříčku těmto HDD konkuruje snad pouze modelová řada Rosewood výrobce Seagate. Abychom nebyli příliš pesimističtí, je sice možné tyto disky obnovit, za předpokladu, že nedošlo k silnému poškození datové plotny, ale čas potřebný k obnově v některých případech překračuje limity  platné u obdobných závad jiných modelů disků 10 krát či více. Pokud máte mechanicky poškozený disk WD Western Digital Spyglass 1 o kapacitě 4TB nebo Spyglass 2/3 5TB, připravte se na to, že budou náklady na případnou úspěšnou obnovu dat vyšší než u běžných disků. Pro běžného koncového uživatele se sice zdá obnova dat jednoduchá a rutinní a někdy je pro nás skutečně těžké, jednoduše a srozumitelně ospravedlnit relativně vysoké ceny za obnovu. Bohužel je to však daň za práci s extrémně komplikovanými elektro-mechanickými stroji bez podpory ze strany výrobce a velmi vysokými náklady nejen dílovými, ale i technologickými. Bez těchto souvisejících nákladů je však jakákoliv snaha o profesionální přístup zajišťující maximální možné prognózy zcela bezpředmětná.