Chlazení pevného disku HDD

S příchodem  pevných disků, které mají rychlost otáčení ploten 7200 otáček za minutu nebo vyšší, mohou uživatelé rozpoznat vysokou úroveň produkce tepla během práce pevného disku. Zdrojem tepla je polohovací systém magnetických hlav a motor vřetena disku umístěný v hermeticky uzavřeném bloku, nikoliv čipy na desce řadiče. Magnetické disky jsou citlivější na vyšší teplotu, protože při zahřívání dochází k degradaci, a tudíž i k rychlejší ztrátě dat. To se projevuje v přímé závislosti na počtu hodin MTBF.

Chlazení pevného disku HDD

Závislost provozní doby na teplotě

Snímač teploty nebyl zahrnut do požadovaného minima atributů S.M.A.R.T., proto výrobci začali používat různá čísla atributů S.M.A.R.T. obsahující informace o teplotě. Různé specializované aplikace dokáží automaticky detekovat rozdíly v implementaci zařízení a převést hodnotu teploty do jednotného formátu.

Víte, že déle trvající provozní teploty mají významný vliv na rychlejší degradaci povrchů datových ploten HDD? Vysoké teploty HDD vedou obvykle k rychlému výskytu vadných sektorů na disku, které mohou v průběhu času vést nejen k nedostupnosti konkrétních dat, ale i celého disku.

Pro účely lepšího chlazení nesmí být pevný disk přitisknutý ke skříni nahoře nebo dole, protože by to mohlo zkomplikovat cirkulaci vzduchu nutnou pro aktivní chlazení. Ze stejného důvodu je nutné vyhnout se prolínání vodičů v blízkosti disku. Snížení úrovně AAM a APM napomáhá snižování teploty. Při vysoké teplotě je potřeba do počítače instalovat další ventilátor zajišťující aktivní (nucené) chlazení jednotky pevného disku. Důvodem, který může uživatele přimět k zavrhnutí přídavného chlazení, je hluk nekvalitního ventilátoru nebo vysoká cena za kvalitní chladicí systém. I když obvykle je zvuk dalšího ventilátoru prakticky neslyšitelný, zejména na pozadí ostatních ventilátorů (centrální procesorová jednotka, video, napájecí jednotka).

Doručení zařízení

Zařízení lze doručit osobně, libovolnou přepravou či naší svozovou službou:

M y B l u e D a y !
Prokopovo nám. 8
130 00 - Praha 3
Po - Pá 10.00 - 17.30

Jak doručit disk

Diagnostika

Před tím, než bude spuštěna vlastní obnova dat, provedeme vždy bezplatnou diagnostiku zařízeni. Po ní se rozhodnete, zda je pro vás obnova akceptovatelná

Diagnostika disku

Záchrana dat

Po diagnostice je na pokyn zákazníka zahájena záchrana dat v jednom ze čtyř režimů. Po provedeném zákroku vždy obdržíte data ke kontrole a schválení.

Postup záchrany dat