Automatic Acoustic Management (AAM) - kontrola úrovně hlasitosti u HDD

Zrychlete nebo ztište svůj pevný disk pomocí funkce Automatic Acoustic Management (AAM). Tak moment... skutečně je možné zrychlit práci pevného disku HDD, nebo se bavíme pouze o softwarové optimalizaci? Ve skutečnosti můžete svůj pevný disk donutit pracovat rychleji na hardwarové úrovni. V kombinaci s technikami softwarové optimalizace tak můžete ze stávajícího systému získat značné množství dodatečné rychlosti. Pojďme se do toho tedy pustit!

Automatic Acoustic Management (AAM) - kontrola úrovně hlasitosti u HDD

Ano, skutečně existuje způsob, jak bezpečně zrychlit pevný disk HDD a zvýšit jeho odezvu ještě předtím, než začnete provádět úpravy v rámci operačního systému. V této části budeme hovořit výhradně o tradičních mechanických pevných discích; zařízením s SSD se budeme věnovat později. Jak možná víte, moderní pevné disky jsou poměrně rychlé, pokud jde o hrubé, sekvenční přenosové rychlosti. Slabší stránkou je pak čtení a zápis náhodných dat.

Při náhodném čtení malých datových bloků rozptýlených (fragmentovaných) po pevném disku (což je zcela normální při reálném používání v každodenním provozu) se čtecí / zapisovací hlavy harddisku pohybují se zvýšenou frekvencí. Každý pohyb hlavy zabere čas. Pohyb vlastního ramene hlav trvá další čas a nějakou dobu trvá, než se magnetická hlava "usadí" na vybrané stopě. Tyto prodlevy se rychle násobí, čím menší datové bloky disk načítá. Jako příklad lze uvést situaci, když váš pevný disk nabízí trvalou přenosovou rychlost přibližně 100 až 150 MB/s. To však platí pouze pro větší soubory. Pokud se pokusíte zkopírovat více malých souborů (např. obrázky nebo hudbu), uvidíte, že přenosové rychlosti klesnou někam k 25-40 MB/s. Pokud máte co do činění s načítáním ještě menších souborů (např. webová stránka s mnoha soubory JS a malými obrázky), může reálná přenosová rychlost klesnout až na pouhých 10 MB/s.

Ačkoli s hrubými přenosovými rychlostmi nic nenaděláte (nemůžete donutit plotny disku, aby se otáčely rychleji), řada pevných disků nabízí možnost, která pomůže zlepšit náhodný přístupový čas. Pokud však toto nastavení aktivujete, jde o kompromis v podobě mírně zvýšené hlučnosti. Jak to tedy funguje a jak funkci  AAM aktivovat?

Správa akustiky pevných disků AAM: Tichost vs. výkon

Většina pevných disků SATA implementuje nastavení nazvané "Automatická správa akustiky neboli AAM". Nastavení správy akustiky provádí úpravy algoritmu, který řídí, jak r/w hlavy pevného disku vyhledávají potřebné sektory. V tichém nastavení pevný disk sníží rychlost, s jakou hlavy zrychlují a zpomalují. Tím se účinně sníží hluk vydávaný hlavami disku, samozřejmě ovšem na úkor doby vyhledávání. V tichém režimu magnetické hlavy vyhledávají déle, čímž se zpomaluje čtení a zápis malých datových bloků.

Opakem tichého režimu je režim výkonu. V tomto režimu pevný disk zcela vypne řízení akustiky a umožní hlavám pohybovat se maximální rychlostí. Vyhledávání tak může být až dvakrát rychlejší ve srovnání s tichým režimem.

A konečně, obvykle existuje také mezistupeň v podobě plně automatizované správy akustiky (v některých konfiguracích nazývané "vyvážená"). Je to přesně to, co napovídá název: o něco tišší a o něco pomalejší režim ve srovnání s výkonnostním nastavením.

Pokud vám tedy nezáleží na tom, jak hlasitý je váš pevný disk, můžete toto nastavení AAM jednoduše změnit na maximální výkon a užívat si vyšší rychlosti náhodného přístupu k datům.

Funguje to skutečně, a pokud ano, jak velký přínos byste získali? 

Většina pevných disků je dodávána s předkonfigurovaným výkonem ve "vyváženém" režimu. Změna nastavení automatické správy AAM pevného disku z výchozího "vyváženého" režimu na nejrychlejší "výkon" skutečně přináší malý rozdíl v benchmarcích, které testují přenosy s náhodným  přístupem (tzv. random access). U sekvenčních přenosů (např. při kopírování větších souborů) je však rozdíl zcela zanedbatelný. Ve skutečnosti je rozdíl patrný pouze v několika scénářích. Upřímně řečeno není rozdíl především u desktop 3.5" pevných disků  za typických podmínek používání příliš významný. Na rozdíl od případů, kdy používáte velmi pomalý pevný disk, jako je např. 2,5" HDD s 5400 otáčkami za minutu používaný ve většině notebooků. Pokud v tomto případě přepnete z nejtiššího (a nejpomalejšího) režimu pevného disku do režimu "výkon", zaznamenáte mnohem větší nárůst výkonu.

Pokud jde o notebooky, vypnutí správy akustiky (aktivací režimu výkonu AAM) skutečně pomáhá. Pevné disky pro notebooky jsou ve srovnání se svými protějšky pro stolní počítače menší a pomalejší a obvykle obsahují pouze jednu plotnu (což znamená, že čtecí/zapisovací hlava disku musí častěji vyhledávat ve srovnání s pevnými disky pro stolní počítače s více plotnami). Proto aktivace režimu výkonu AAM může výrazně pomoci.

Vypnutí funkce řízení akustického výkonu pevného disku

Jak vlastně vypnout správu akustiky HDD? Většina notebooků má v systému BIOS nastavení, které to umožňuje. Stačí "nabootovat" notebook do BIOSu/UEFI a podívat se do podsekce Úložiště. Toto nastavení je také k dispozici  u širokého spektra základních desek pro stolní PC. Pokud toto nastavení k dispozici není, nemusí to nutně znamenat, že jej váš pevný disk (nebo základní deska) nepodporuje. Nastavení správy akustiky lze tak změnit pomocí některé z mnoha freewarových utilit. Také výrobci pevných disků poskytují vlastní nástroje pro správu svých pevných disků (zpravidla přímo ze svých webových stránkách), které rozhodně stojí za vyzkoušení. Oproti freewarovým nástrojům vám software výrobce může nabídnout obvykle větší výběr  nastavení, než základní režimy "výkon" a "tichý". Zpravidla vám umožní vyladit podstatné parametry pevného disku podle vašich představ.

Co když však chcete mít co nejtišší systém a na rychlosti a odezvách vám příliš nezáleží? Toto je zcela opodstatněný scénář použití, pokud často pracujete na místech vylučujících hluk, nebo pokud pevný disk používáte především pro účely ukládání/zálohování (a váš hlavní systém se spouští z disku SSD).

Nastavením pevného disku do tichého režimu ovlivníte přístupovou dobu a výkon náhodného čtení/zápisu (ale bez vlivu na přenosové rychlosti velkých souborů). V tichém režimu se výrazně sníží výkon náhodného vstupu/výstupu: doba vyhledávání se téměř zdvojnásobí, což znamená znatelný pokles výkonu (opět pouze při přenosu velkého množství malých souborů).

Akustická správa pevného disku AAM, spotřeba energie a spolehlivost

Zapnutí nebo vypnutí AAM nemá vliv na bezpečnost vašich dat, pokud při tom neprovedete další úkony, jako je například náhodné vymazání pevného disku (neptejte se nás prosím, jak je to vůbec možné, viděli jsme už i horší věci.....). Vypnutí správy akustiky může mírně snížit spotřebu energie, což vám může přinést několik minut provozu na baterii navíc, což není obecně k zahození.

Náš názor na správu akustiky pevného disku

AAM je bezpečné nastavení, které lze bez rizika vyladit dle svých potřeb. Je to také jedno z nastavení, které skutečně funguje a přináší buď rychlejší přístupovou dobu, nebo tišší operace seekingu. Automatický režim je obvykle docela dobrou rovnováhou, ale bez obav si toto nastavení upravte podle svých představ.

Většina pevných disků je dodáváno s přednastavených pro použit ve vyváženém režimu, již jsme se však setkali s mnoha disky dodávanými s nastavením pro použití výkonného režimu (AAM vypnuto). Dokud nezkontrolujete příslušné nastavení systému BIOS nebo nepoužijete některou z mnoha utilit pro správu pevné disků, není možné zjistit, který režim disk používá.