Je poruchovější mechanický HDD, nebo elektronický SSD? Backblaze to ví...

Studie ukazuje, že SSD jsou spolehlivější než HDD. Jedná se o vynikající vedlejší efekt absence pohyblivých částí.

Je poruchovější mechanický HDD, nebo elektronický SSD? Backblaze to ví...

Studie ukazuje, že SSD jsou spolehlivější než HDD - vynikající vedlejší efekt absence pohyblivých částí.

 Pokud byste potřebovali další důvod, proč si pořídit raději některý z nejlepších SSD disků než jakýkoli pevný disk, tady jeden máte. Společnost Backblaze, která se zabývá ukládáním záloh online, zveřejnila studii, podle níž mají SSD disky mnohem nižší poruchovost než tradiční pevné disky. (HDD). Tato data byla získána ze serverů v tisících serverů datových center společnosti Blackblaze za posledních několik let.

 Společnost Blackblaze již několik let analyzuje spolehlivost pevných disků a má k dispozici podrobné grafy, které pevné disky od společností WDC, Toshiba, Seagate a HGST jsou nejspolehlivější a které jsou náchylnější k poruchám. Je to však poprvé, co společnost Blackblaze začala analyzovat také disky SSD.

 Mějte na paměti, že průměrné stáří SSD disků, které Backblaze používá, je pouze 12,7 měsíce, zatímco průměrné stáří pevných disků (HDD) je 4x starší, přesněji 49,6 měsíce. Společnost Blackblaze také používá disky SSD pouze jako spouštěcí jednotky ve svých serverech, takže tyto disky SSD by mohly být také méně zatíženy ve srovnání se skutečnými pevnými disky, na kterých se neustále zálohují data klientů.

(Obrázek: BackBlaze)

 Pokud spočítáme roční míru selhání disků Blackblaze; všechny pevné disky HDD společnosti dosáhly míry selhání 10,56 %, zatímco všechny SSD disky dosáhly míry selhání pouhých 0,58 %.

 Vynikající spolehlivost disků SSD je ještě patrnější v grafu životnosti, kde míra selhání disků SSD činila pouhých 0,65 %. Míra selhání pevných disků byla nižší a činila 6,04 %, ale stále se nepřibližovala solid-state diskům. 

(Obrázek: BackBlaze)

Pro srovnání modelů pevných disků se s námi společnost Backblaze podělila o graf všech modelů pevných disků aktivně používaných v jejích serverech. Jedná se o disky HGST, Seagate, Toshiba a několik disků WDC. 

Nejpozoruhodnější jsou 16TB disky Toshiba, Seagate a WDC, které zatím zaznamenaly nulové ztráty. Také některé 12TB a 4TB modely HGST zaznamenávají extrémně nízké ztráty, v průměru pouhých 0,33 %.

 Přitom jedny z nejméně spolehlivých disků jsou pouze od společnosti Seagate, některé z jejích 10TB, 12TB, 14TB a 4TB modelů zaznamenaly poruchovost vysoko nad 1 %, přičemž 10TB a 14TB model na tom byly ještě hůře s více než 2% poruchovostí.