Jaká je poruchovost pevných disků? Existují nějaké spolehlivé statistiky?

Míra poruchovosti pevných disků se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, včetně výrobce, modelu, kapacity, způsobu používání a podmínek prostředí. Existuje několik studií a přehledů, které analyzovaly míru selhání pevných disků na základě rozsáhlých souborů dat. Mezi nejčastěji citované zprávy níže uvedené:

Jaká je poruchovost pevných disků? Existují nějaké spolehlivé statistiky?
  1. Backblaze Hard Drive Stats: Backblaze je poskytovatel cloudového zálohování, který čtvrtletně zveřejňuje zprávy o míře selhání pevných disků ve svých datových centrech. Tyto zprávy vycházejí z desítek tisíc disků a poskytují řadu informací o spolehlivosti různých modelů a výrobců. Nejnovější zprávu najdete na jejich webových stránkách: https://www.backblaze.com/blog/category/cloud-storage/hard-drive-stats/.
  2. Studie společnosti Google o závadách  pevných disků: V roce 2007 zveřejnila společnost Google studii o poruchovosti pevných disků ve svých datových centrech. Studie analyzovala více než 100 000 disků a zjistila, že míra poruchovosti silně souvisí se stářím a teplotou. Studii lze nalézt na webových stránkách USENIX: https://www.usenix.org/legacy/event/fast07/tech/schroeder.html.
  3. Studie Carnegie Mellon University o poruchách disků: V roce 2014 zveřejnili výzkumníci z Carnegie Mellon University studii o míře selhání pevných disků v podnikovém prostředí. Studie analyzovala více než 1,2 milionu disků a zjistila, že míra selhání se u různých modelů a výrobců značně liší. Studii naleznete na webových stránkách univerzity Carnegie Mellon: https://www.cs.cmu.edu/~bianca/fast07.pdf.

Je důležité poznamenat, že míry selhání uvedené v těchto studiích nemusí být přímo použitelné pro jednotlivé uživatele nebo organizace, protože podmínky a způsoby používání se mohou značně lišit. Poskytují však užitečnou referenci pro pochopení celkové spolehlivosti pevných disků a faktorů, které mohou ovlivnit jejich životnost.