Nejlepší programy pro obnovu dat pro Mac a Windows

Ztráta dat z disku, paměťové karty nebo USB flash v důsledku náhodného smazání nebo naformátování bez provedení zálohy je vždy stresující záležitostí. V některých případech může být nejlepší možností, jak získat ztracená data zpět, použití kvalitního softwaru pro obnovu dat. Abychom vám usnadnili práci, podrobili jsme následující programy důkladnému testu a sestavili jsme pro vás seznam nejlepších programů pro obnovu dat z paměťových zařízení, které vám poskytnou nejvyšší šanci na záchranu ztracených souborů.

Nejlepší programy pro obnovu dat pro Mac a Windows
Chcete se pokusit o obnovu dat vlastními silami? Kdy ano a kdy jistě ne

1. Disk Drill

Disk Drill (Windows, Mac)
Podporované soubory: Více než 400 formátů souborů
Windows 7 SP1+ / Mac OS X 10.11.6+

Disk Drill je v oblasti software na obnovu dat výjimečný díky svému uživatelsky přívětivému designu, vysoké míře obnovy, šikovným doplňkovým funkcím a konzistentním aktualizacím. Disk Drill Basic pro Windows vám umožní prohledat libovolně velké paměťové zařízení a bezplatně obnovit až půl gigabajtu dat na několik kliknutí. Navíc budete mít přístup k dalším, pro někoho užitečným funkcím.

Prostředí programu je poměrně intuitivní a snadno se v něm orientují jak začínající, tak zkušení uživatelé, zatímco jeho pokročilé vyhledávací algoritmy dokáže provádět hloubkové skenování paměťových médií a obnovit data, které by konkurenční software nacházel často s obtížemi. Je schopen pracovat také se všemi druhy souborových systémů, včetně ExFAT, FAT32, NTFS, EXT4, HFS+ a dalších.

Zároveň nezůstává jen u obnovy souborů. Disk Drill je také vybaven funkcí ochrany dat, která dokáže ukládat důležité soubory a složky do zabezpečeného trezoru, spolu s funkcí zálohování disku, která umožňuje vytvořit dokonalý obraz disku obsahující i smazaná data, která můžete později pokusit obnovit. Disk Drill tak patří mezi nejkomplexnějším nástroje pro obnovení dat, minimálně na platformě Mac je velmi oblíbený.

Výhody:

 • Intuitivní a atraktivní uživatelské rozhraní
 • Podporuje širokou škálu typů souborů
 • Bezplatná verze pro Windows umožňuje obnovit až 500 MB dat
 • Obsahuje funkce ochrany dat a zálohování disku
 • Výkonný skenovací algoritmus
 • Jednoduchý proces obnovy

Nevýhody:

 • Nepracuje s počítači se systémem Linux

Disk Drill Basic

Zdarma

Disk Drill PRO

$89.00

Disk Drill Enterprise

$499

Upgrade 

50% sleva

Bezplatná verze: Disk Drill Basic pro Windows má bezplatnou verzi  která umožňuje obnovit až 500 MB dat.

Stáhnout Disk Drill

2. R-Studio

R-Studio (Windows, Mac, Linux)
Podporované soubory: Několik stovek formátů souborů
Systémové požadavky: Windows 11, 10/8.1/8/7/Vista/XP/2000 nebo Windows Server 2019/2016/2012/2008/2003 / Mac OS X 10.5 Leopard nebo novější / Jakákoli distribuce Linuxu s jádrem 2.6+ schopná instalovat balíčky .rpm nebo .deb

R-studio nabízí pokročilé řešení pro obnovu dat, které je určeno spíše zkušeným uživatelům, kteří se v problematice počítačů a konkrétně procesů obnovy dat vyznají. Profesionálové se s tímto nástrojem budou cítit jako doma, protože obsahuje rozsáhlé možnosti obnovy a legitimní multiplatformní funkce. To znamená, že můžete např. obnovit soubory USB externího disku naformátovaného pro systém Windows (FAT32/exFAT/NTFS), Mac (HFS/APFS) nebo Linux (EXT3/4) bez ohledu na to, v jakém operačním systému nástroj používáte.

Jako velké plus lze uvést, že díky tomu není nutné kupovat další licence pro jiné podporované operační systémy a že můžete obnovovat data z paměťových zařízení, která jsou fyzicky připojena k počítači, i z těch, která jsou k systému připojena online nebo prostřednictvím sítě LAN.

R-Studio nemusí být nejlepší volbou pro uživatele, kteří hledají jednoduchost na úkor funkčnosti, protože obsahuje mnoho pokročilých funkcí, se kterými si začátečník nejen že nebude vědět rady, ale ani je nemá šanci využít. Je to však skvělá volba pro uživatele, kteří hledají velmi pokročilý program pro obnovu dat s vyspělými funkcemi, jako je monitorování S.M.A.R.T. a vytváření obrazů disků, editace HEX hodnot nebo rekonstrukce RAID pole.

Výhody: 

 • Má multiplatformní funkce mezi systémy Windows, Mac a Linux
 • Umožňuje obnovu dat prostřednictvím sítě LAN nebo internetu
 • Má zkušební verzi
 • Různorodá cenová struktura
 • Mnoho velmi pokročilých funkcí a možností nastavení

Nevýhody:

 • Funkce a rozhraní mohou být pro některé uživatele obtížně zvladatelné
 • Nastavení umožňuje povolit zápis na disk / paměť. V amatérských rukách může být taková funkce extrémně nebezpečná
 • Zkušební verze umožňuje obnovit pouze soubory menší než 256 KB

Verze

Windows

macOS

Linux

Free version (zdarma)

Obnoví data menší než 256 KB

Obnoví data menší než 256 KB

Obnoví data menší než 256 KB

R-Studio FAT

$39.99

-

-

R-Studio NTFS

$47.99

-

R-Studio

$63.99

$63.99

$63.99

R-Studio Network

$143.99

$143.99

$143.99

R-Studio Technician

$719.20

$719.20

$719.20

Bezplatná verze: Bezplatná verze pro Windows obnovuje pouze soubory menší než 256 KB.

Stáhnout R-Studio

3. MiniTool Power Data Recovery

MiniTool Power Data Recovery (Windows)
Podporované soubory: Podporuje více než 100 typů souborů
Požadavky na systém:Windows 11/10/8/8.1/7

Kromě toho, že se snaží obnovit data na různých paměťových médiích, jako jsou např. flash disky a paměťové karty, dokáže MiniTool Power Data Recovery zachránit i celé diskové oddíly. Jeho bezplatná zkušební verze nabízí limit pro obnovu 1 GB a umožňuje obnovit více než 100 různých typů souborů, z nichž 70 lze zobrazit v náhledu.

Kromě toho můžete načíst výsledky předchozích skenování (pokud si je po provedeném skenu uložíte), abyste nemuseli počítač nebo např. externí disk skenovat znovu a znovu. Tato funkce je však k dispozici  pouze pro platící uživatele a to společně s funkcí vytvoření bootovacího média WinPE, která se hodí zejména v případě, že se snažíte obnovit soubory v počítači s vadným operačním systémem, který brání jeho spuštění.

Uživatelské rozhraní této aplikace na obnovu dat je poměrně jednoduché - i když designově, dle našeho názoru, trochu zastaralé. Grafické uspořádání, které usnadňuje vyhledání postiženého paměťového nosiče zároveň umožňuje zahájení skenování korektně obnovitelných souborů jediným kliknutím.

MiniTool Data Recovery má však bohužel i několik zjevných nedostatků. Jeho ne ideálně integrovaná funkce náhledu obnovených souborů je přinejlepším "nevyzpytatelná" a při použití bezplatné verze aplikace je nutné ji stáhnout zvlášť. Tento program na obnovu dat také nelze používat, pokud na instalaci čeká nevyřízená a zahájená aktualizace. Kliknutím na tlačítka zrušit nebo zavřít aktualizaci se aplikace jednoduše vypne (!?!). A to je v případě, že máte v procesu skenování např. vysokokapacitního externího disku, velice nepříjemné.

Klady: 

 • Dokáže obnovit ztracená data z celé řady paměťových médií
 • Dokáže obnovit celé diskové oddíly
 • Placená verze obsahuje funkci spouštěcího média WinPE, která může pomoci zachránit soubory z počítače, na kterém je poškozený operační systém
 • Přímočarý a nezáludný proces obnovy

Nevýhody:

 • Funkce náhledu je extrémně nepřesná
 • Aplikace je nepoužitelná, když probíhá aktualizace

Ceny pro osobní použití

Demo verze

Obnovit lze max. 1GB dat

Osobní měsíční předplatné

$69.00

Osobní roční předplatné

$89.00

Standardní verze bez předplatného

$99.00

Ceny pro použítí v komerční sféře

Business Standard

$119.00

Business Deluxe

$199.00

Business Enterprise

$399.00

Business Technician (obnova pro třetí stranu)

$499.00

Bezplatná verze: Zkušební verze programu MiniTool umožňuje obnovu až 1 GB dat

Stáhnout MiniTool Data recovery

4. DMDE

DMDE (Windows, Mac, Linux)
Podporované soubory: Většina standardních formátů dokumentů, videa, zvuku a grafiky
Systémové požadavky: Windows 2K, XP, Vista, 7 a vyšší / MacOS 10.12+ / Nejnovější distribuce Linuxu s knihovnou libc

Podobně jako R-Studio je DM Disk Editor and Data Recovery Software (DMDE) nástroj pro obnovu dat, který se vzdává efektního vzhledu a intuitivního designu ve prospěch funkčnosti a pokročilých funkcí. Kromě toho, že program dokáže obnovit data z široké škály paměťových médií, umí také sestavit redundantní pole nezávislých disků (RAID), spravovat diskové oddíly a zobrazovat paměťová zařízení v hexadecimálním režimu, i když se jedná o funkce, které jsou určeny spíše IT odborníkům, než běžným uživatelům.

Program podporuje širokou škálu různých formátů souborů a souborových systémů, včetně NTFS, FAT32, exFAT, EXT4, HFS+/HFSX a APFS, což znamená, že by neměl mít žádné potíže se skenováním a obnovou ztracených souborů např. z externího disku bez ohledu na typ hledaných dat.

DMDE poskytuje nadstandardní výsledky obnovy a dokáže obnovit nejen konkrétní ztracená data i celé poškozené diskové oddíly. Komplexnost a určitá strohost aplikace však může být pro začátečníky překážkou. Vzhledem layoutu rozhraní a množství pokročilých funkcí směřuje tento software pro záchranu souborů spíše do rukou IT techniků např. v PC servisech nebo firemních IT oddělení.

Klady:

 • Mnoho velmi pokročilých funkcí, jako je rekonstrukce a obnovení RAID pole, hexadecimální/textový režim a množství detailních nastavení diskových parametrů
 • Poměrně vysoká rychlost a výkon obnovy dat
 • K dispozici pro systémy Windows, Mac a Linux

Nevýhody: 

 • Funkce a rozhraní jsou určeny pro pokročilé uživatele
 • Zastaralý design (z pohledu běžného uživatele / profík však jásá)
 • Bezplatná verze neumožňuje reálné obnovení souborů

Cena:

Demo verze

Pouze náhledy

1 rok verze Express

$20.00

Neomezená Standard

$48.00

Neomezená Professional

$95.00

Bezplatná verze: Zkušební verze DMDE umožňuje pouze náhled obnovitelných souborů.

Stáhnout DMDE Recovery Software

5. Stellar Data Recovery

Stellar Data Recovery (Windows, Mac)
Podporované soubory: Podporuje více než 200 formátů souborů
Požadavky na systém: Podpora pro práci se systémem: Windows 11, 10, 8.1, 8 a 7 / macOS 10.11 - 11.0

Stellar Data Recovery je jedním z nejstarších nástrojů pro obnovu dat na trhu. Avšak díky svému uživatelsky přívětivému rozhraní, řadě šikovných funkcí a kontinuálnímu vývoji si dokázal udržet svou popularitu až do současnosti. Kromě základních funkcí umožňuje získat a obnovit ztracené soubory z různých konfigurací RAID polí či šifrovaných disků, přičemž samotný program díky jednoduchému designu nepůsobí zbytečně komplikovaně.

V případě potřeby budete moci vytvořit bootovací médium pro případ, že chcete obnovit soubory z interního  disku počítače s poškozeným operačním systémem. Tento datarecovery program je navíc schopen opravit mnoho druhů různých mediálních souborů. Nebo, abychom byli korektní, pokouší se o to.

Bohužel jeho bezplatná verze umožňuje pouze skenování potenciálně obnovitelných souborů, ale pro jejich skutečnou obnovu je potřeba provést upgrade na plnou verzi.
Placené verze se dodávají ve formě ročního předplatného, které budete muset neustále obnovovat. Bohužel neexistuje možnost jednorázového nákupu. Kromě toho jsme s poměrnou nelibostí zjistili, že funkce náhledu vyčtených dat je poměrně nevyzpytatelná a ne vždy funguje podle našich představ. A vzhledem k tomu, že bez náhledu nedokážete zhodnotit kvalitu obnovy, jedná se o zásadní nedostatek.

Klady:

 • Minimalistické uživatelské rozhraní je atraktivní a snadno se v něm orientuje
 • Funkce navíc jsou užitečné jak pro odborníky, tak pro běžné uživatele
 • Umožňuje vybrat typ souboru, který chcete skenováním vyhledat

Zápory:

 • Funkce náhledu nefunguje tak dobře, jak by mohla a měla
 • Bezplatná verze umožňuje skenovat bez možnosti jakékoliv obnovy dat
 • Všechny placené verze vyžadují roční předplatné

Cena:

Bezplatná DEMO verze

Pouze náhledy vyčtených dat

Předplatné 1 rok - Professional Edition

$89.99

Předplatné 1 rok - Premium Edition

$99.99

Předplatné 1 rok - Technician Edition

$199

Bezplatná verze: Bezplatná verze Stellar je určena pouze pro náhled vyčtených dat

Stáhnout Stellar Recovery

6. Prosoft Data Rescue 6

Prosoft Data Rescue 6 (Windows, Mac)
Podporované soubory: Podporuje přibližně 30 různých formátů souborů

Prosoft Data Rescue 6 se ve výchozím nastavení spouští ve standardním režimu a v této podobě je jedním z nejjednodušších řešení pro obnovu dat. Jeho rozhraní je tak srozumitelné a přímočaré, že ztracené soubory vyhledáte na několik kliknutí. Software nabízí jedinečný cenový model, který umožňuje platit pouze za soubory, které chcete zachránit - nic víc, nic míň.

Pokud je standardní režim na váš vkus příliš jednoduchý, můžete jednoduše přepnout do profesionálního módu, ve kterém můžete zobrazit připojené disky v hexadecimálním formátu, ručně nadefinovat parametry disku a dokonce přidat virtuální pole RAID. Kromě toho všeho se můžete  pokusit naklonovat svůj selhávající disk na zdravý, pokud máte pocit, že začal vypovídat službu.

Zatímco systém zpoplatnění funguje ve váš prospěch, v případě, že chcete obnovit jen jeden nebo dva soubory, může být již poměrně finančně nákladný a jeho použití neefektivní.

Výhody:

 • Vhodné pro začátečníky i pokročilé uživatele
 • Flexibilní ceny umožňují platit pouze za data, která chcete obnovit
 • Obsahuje několik užitečných doplňkových funkcí, například hexadecimální prohlížeč a klonování disků

Nevýhody:

 • Drahé, pokud se používá často a opakovaně
 • Demo verze neobsahuje možnost obnovy dat

Cena:

Bezplatná verze

Pouze náhledy vyčtených souborů

Plaťte za soubory, které chcete obnovit

Cena od $19

Předplatné 1 rok Professional License

$399.96

Bezplatná verze: Demoverze Prosoft Data Rescue 6 umožňuje pouze náhled

Stáhnout Prosoft Data Rescue

7. SysTools Pen Drive Recovery

SysTools Pen Drive Recovery (Windows)
Podporované soubory: Podporovány: většina standardních formátů dokumentů, videí, zvukových a grafických souborů
Systémové požadavky: Windows 11 (64bitový) a všechny verze níže

Program na obnovení souborů SysTools Pen Drive Recovery, jak již jeho název napovídá, je specializovanější než ostatní programy v tomto seznamu. Obnovuje pouze ztracené soubory (bez možnosti obnovy oddílů) z různých paměťových médií s USB rozhraním, jako jsou paměťové karty a USB flash disky. Můžete si však případně zakoupit doplňkový balíček, který obsahuje program SysTools Hard Drive Recovery, který si s obnovu smazaných nebo poškozených diskových oddílů teoreticky poradí.

Používání tohoto softwaru na záchranu ztracených dat  poměrně jednoduché. Stačí jej spustit a jakékoli připojené USB úložné zařízení bude automaticky připraveno ke skenování. Program je schopen dokončit skenování poměrně rychle a umožňuje zobrazit náhled souborů před jejich obnovou. Je však třeba počítat s tím, že funkce náhledu funguje pouze u některých typů souborů. Veškeré nalezené, ale již neobnovitelné soubory se zobrazí červeně, což usnadňuje jejich odlišení od ostatních nalezených souborů.

Stejně jako DMDE a Data Stellar Recovery umožňuje bezplatná verze programu SysTools Pen Drive Recovery pouze vyhledání potenciálně obnovitelných dat na USB zařízeních, následně je možné nalezené soubory procházet a u vybraných typů zobrazit jejich náhled. Skutečná obnova dat z USB disků je omezena na placené / komerční verze. Pozitivní ovšem je, že placené varianty jsou výrazně levnější než většina konkurence, zejména při využití osobní licence.

Výhody: 

 • Používání programu je snadné a bez zřejmých záludností
 • Cenová politika je vstřícnější než u většiny konkurence
 • Poměrně rychlé skenování zařízení (v závislosti na rychlosti vlastní paměti)
 • Při obnově odvádí poměrně dobrou práci

Nevýhody:

 • Omezeno pouze na vyčtení souborů z USB zařízení
 • Postrádá pokročilé funkce, které se nacházejí v konkurenčních aplikacích (což může být pro začátečníky výhodou)
 • Uživatelské rozhraní může působit nemoderním dojmem (vadí to někomu?)

Cena:

Demo verze

Pouze náhledy u vybraných typů souborů

Plná verze

$39

Bezplatná verze: Demoverze programu SysTools Pen Drive Recovery umožňuje pouze náhled obnovitelných souborů

Stáhnout SysTool Pend Drive Recovery