Je použití programů (software) na obnovu dat bezpečné?

Na aktuálním internetu je k dohledání ohromné množství informací týkajících se ztráty dat a jejich DIY (Do It Yourself) obnovy. YouTube či Vimeo nabízejí nepřebernou nabídku vizuálních STEP by STEP postupů, jak snadno obnovit data z poškozeného disku, karty, flash paměti atp. Co si o tom myslíme? Má smysl se pokoušet obnovit data samostatně? Je vůbec šance, že se to podaří? A můžu něco pokazit?

Je použití programů (software) na obnovu dat bezpečné?

Je spuštění programů na obnovu dat na postiženou paměť bezpečné?

ANO, pokud je paměť na které došlo ke ztrátě dat 100% fyzicky v pořádku a vy 100% víte, co děláte. V podmínkách mimo odborné pracoviště (doma, IT oddělení firmy, běžný PC servis) však lze již s  velkou obezřetností úspěšně řešit i případy, kdy má např. pevný disk vadné sektory o nepříliš velkém výskytu. Běžně dostupné programy na záchranu dat vám však mohou pomoci obnovit smazaná data, nebo obnovit soubory po naformátovaní.

NE, pokud nosič vykazuje jakékoliv příznaky fyzického poškození, nebo nevíte jak ke ztrátě dat došlo. V případě, že nemáte zkušenosti s problematikou obnovy dat, rozhodně nedoporučujeme (v případě, že o svá data stojíte) testování aplikací na obnovu dat  metodou: "třeba se to podaří".

Toto bylo stručné, jasné a snad srozumitelné. Chcete-li však vědět více, čtěte dále.

Roky prověřené aplikace na záchranu dat, které mají v rámci možností dostatečná vnitřní bezpečnostní opatření, která zajistí, že by použitím programu nemělo docházet ke zhoršování stavu nosiče dat (upozorní vás např. na fakt, že je disk mechanicky poškozený, typicky že obsahuje vadné sektory) a data na něm nebudou dále ohrožena – jsou velmi komplexní kusy software, které vyžadují nezanedbatelné vývojové investice a je proto velmi nepravděpodobné, že by byly levné nebo dokonce zdarma. To je fakt.

Licenční politika freeware programů na obnovu dat je z podstaty věci vždy taková, že nelze s jistotou spoléhat na proklamované vlastnosti a charakteristiky aplikací. Je to daň za „dar“. V žádném případě ale není pravda, že by platila úměra freeware = něco bude špatně! Mezi velmi povedené freeware utility bezesporu patří například PhotoRec & TestDisk, nebo často využívaná Recuva. I tyto bezplatné aplikace dokáží odvést v případech, pro jejichž řešení jsou primárně určeny vynikající práci.

A zcela upřímně. Pokud víte, jakou aplikaci a v kterém případě použít, dokáže vhodně zvolený freeware odvést mnohem kvalitnější a rychlejší práci, než nesmyslně drahý komerční software zabalený do pestrého rozhraní, který ve finále zcela selže nebo váš disk utrápí k smrti.

Chcete se pustit do obnovy dat sami?  Software na obnovu dat

Mohu si tedy skutečně s klidem obnovit soubory na vlastní pěst?

I když je pravda, že je na trhu velké množství společností, které vyvíjejí a prodávají software určený k záchraně dat, to co vám zpravidla neřeknou je (výjimku tvoří aplikace na obnovu dat, jejichž tvůrce zároveň poskytuje profesionální služby v oblasti data recovery), že existuje široké spektrum příčin ztráty dat, z nichž mnohé není možné řešit pomocí žádné aplikace, tj. softwarovým způsobem bez patřičného technického zásahu. A proč? Je to takový marketingový lapsus. Cílem je, aby si uživatel daný software v demo verzi nainstaloval a vyzkoušel ho. Bude-li stát štěstí na obou stranách, disk bude fyzicky v pořádku a utilitě se podaří najít hledaná data. Uživatel následně zakoupí plnou verzi a obnoví si nalezený obsah. Strategie Win-Win. Pokud ovšem disk v pořádku nebude, a utilita se bude pokoušet skenovat obsah disku dlouhé hodiny, bude jediným výsledkem bude postupná a nevratná degradace disku bez jakéhokoliv výsledku. Lost-Lost. Neakceptovatelné.

Bez ohledu na to, o jak renomovanou společnost se jedná, nebo o jak dobrý (drahý) software jde, nebude softwarovým způsobem možné obnovit data v případě, že je nosič dat fyzicky poškozený (elektro - mechanicky). Jedná se např. o závady následujících typů:

Krátká úvaha o prioritách a rozhodování se // Profík, nebo amatér....