Společnost Western Digital představila 20TB pevný disk Ultrastar DC HS760 se dvěma motory

Společnost Western Digital tento týden bez velkých fanfár představila svůj první pevný disk s duálním aktuátorem, který má kapacitu 20 TB a nabízí výkon sekvenčního čtení a zápisu podobný SATA SSD. Disk Ultrastar DC HS760 má zvýšit výkon IOPS na jeden terabajt pro cloudová datová centra hyperscale a bude konkurovat rodině pevných disků Exos 2X s duálním aktuátorem společnosti Seagate. Nabídka společnosti Western Digital bude zároveň představovat nejnovější nasazení technologie OptiNAND této společnosti.

Společnost Western Digital představila 20TB pevný disk Ultrastar DC HS760 se dvěma motory

Pevný disk Ultrastar DC HS760 se dvěma aktuátory navazuje na disk Ultrastar DC HC560 s jedním aktuátorem, který využívá devět 2,2TB ploten ePMR (energeticky podporovaný kolmý magnetický záznam). V případě disku HS760 však společnost WD přidává druhý aktuátor, čímž jej v podstatě rozděluje na dva kvazi nezávislé disky, přičemž každá polovina má doménu nad 4,5 plotnami (9 ploch). Společnost Western Digital tvrdí, že zdvojnásobením počtu nezávislých aktuátorů je disk HS760 schopen zdvojnásobit rychlost sekvenčního čtení/zápisu a zvýšit výkon náhodného čtení/zápisu 1,7krát oproti diskům s jedním aktuátorem.

Ačkoli společnost ještě musí nahrát datový list svého HDD se dvěma aktuátory, očekáváme sekvenční propustnost kolem 582 MB/s, což je zajímavé, že je o něco rychlejší než SATA SSD, které mají maximální rychlost SATA-III kolem 550 MB/s. I když stojí za zmínku, že jak je pro pevné disky zaměřené na podnikovou sféru typické, Western Digital zde používá rozhraní SAS (Serial Attached SCSI), takže disk nebude možné připojit k hostitelskému počítači se SATA.

Protože dva pohony uvnitř pevného disku Western Digital Ultrastar DC HS760 pracují nezávisle, jednotka se prezentuje jako dvě nezávislá zařízení s logickým číslem jednotky (LUN) a oba logické pevné disky jsou nezávisle adresovatelné. To znamená, že datová centra budou muset zavést určitá softwarová vylepšení (tj. tyto disky nejsou kompatibilní s infrastrukturou určenou pro HDD s jedním aktuátorem). Za přidanou složitost na straně softwaru/konfigurace však provozovatelé datových center dostávají příslib nejen výše zmíněné vyšší úrovně výkonu, ale také nastavení, které je z hlediska IOPS na watt o 37 % energeticky účinnější než dvě 10TB zařízení.  V podstatě tak provozovatelé hyperškálování získávají mnoho výhod dvou 10TB pevných disků současné generace, ale v produktu, který zabírá místo jako jediný disk.

Bohužel, záchrana dat z disku Western Digital nemusí být vždy zcela úspěšná. Za dlouhou dobu praxe při obnově dat z disků víme, že čím pokročilejší technologie, nebo komplikovanější konstrukční řešení disku, tím horší mohou být vyhlídky na úspěšný zásah v případě mechanického selhání takového zařízení.

Hlavní výhodou 20TB disku Ultrastar DC HS760 společnosti Western Digital oproti pevným diskům s jedním pohonem o stejné kapacitě je výrazně vyšší výkon v poměru IOPS na TB. Typické 3,5palcové pevné disky podnikové třídy s kapacitou 8 až 16 TB nabízejí náhodný výkon 6 až 10 IOPS na terabajt, což je dostatečné pro zajištění kvality služeb datových center. Při kapacitě 20 TB však náhodný výkon klesá na méně než 5 IOPS na terabajt, což vyžaduje, aby hyperskalátoři zaváděli různá omezení, která zajistí, že tyto disky splní jejich požadavky na QoS.

Tato zmírnění zahrnují buď zavedení front příkazů a I/O s omezenou latencí (LBIO) ve firmwaru disku hdd, použití disků s nižší kapacitou, snížení využitelné kapacity na disk, nebo dokonce přidání sofistikovaných metod ukládání do mezipaměti. Všechny tyto metody zvyšují počáteční náklady a/nebo celkové náklady na vlastnictví. Hyperskalátoři proto potřebují disky, které mohou fyzicky zvýšit jejich výkon IOPS na terabajt, a přirozenou odpovědí jsou HDD se dvěma pohony. Jako bonus tyto pevné disky nabízejí také dvakrát vyšší rychlost sekvenčního čtení/zápisu než disky HDD s jedním akčním členem.

Jak bylo uvedeno výše, Western Digital není jedinou společností, která nabízí HDD se dvěma aktuátory, protože Seagate to dělá již několik let. Ultrastar DC HS760 společnosti Western Digital má však oproti konkurentům výhodu, která spočívá v technologii OptiNAND, což je integrovaný vestavěný flash disk (EFD) iNAND UFS ve spojení s úpravami firmwaru. OptiNAND má zvýšit kapacitu, spolehlivost a výkon pevných disků, a přestože společnost Western Digital zatím nezveřejnila výkonnostní čísla svých disků Ultrastar DC HS760, je přinejmenším zřejmé, že její 20TB disk nabídne větší kapacitu než konkurenční 18TB disk Exos 2X18 společnosti Seagate.

Jinak vzhledem k tomu, že HS760 je určen především pro hyperskalátory, Western Digital s diskem zachází jako s produktem pro omezené spektrum uživatelů. Ačkoli je disk uveden například na webových stránkách společnosti, nejsou zde uvedeny žádné veřejné ceny a zájemci budou muset učinit poptávku na prodej. Skutečné jednotkové ceny nového disku se tedy budou do jisté míry lišit v závislosti na takových věcech, jako jsou objemy objednávek a dohody mezi společností Western Digital a jejími klienty.

Na pevný disk Western Digital Ultrastar DC HS760 bude poskytována pětiletá záruka, přičemž každá LUN je dimenzována na roční pracovní zátěž 500 TB.