Hard Disk Drive Command Queuing Optimization (NCQ)

Hard Disk Drive Command Queuing Optimization (NCQ)

Native Command Queuing (NCQ)

Native Command Queuing (NCQ) je technologie navržená pro zvýšení výkonu a spolehlivosti při zvýšení transakčního zatížení pevných disků SATA. Pokud je na SATA disk odesláno více příkazů pro čtení a zápis, zasáhne funkce NCQ a optimalizuje dokončení těchto příkazů seskupením příkazů v pořadí podle efektivity zpracování, čímž se sníží mechanická zátěž a zvýší výkon disku. Bez NCQ by disková jednotka zpracovávala a dokončovala jednotlivé příkazy po jednom v pořadí, v jakém byly přijaty.

Výhody funkce NCQ

Funguje ve všech systémech, kde hostitelské řadiče podporují funkci SATA NCQ, včetně stolních počítačů, pracovních stanic, serverů s digitálním multimediálním obsahem, i vysoce výkonných počítačů a mobilních systémů/notebooků. 

Zajišťuje 100% zpětnou kompatibilitu se systémy nepodporujícími NCQ. Umožňuje změnu pořadí příkazů paměťovým zařízením pro zvýšení efektivity jeho datových přenosů. Zlepšuje výkon při vyhledávání z pevných disků a umožňuje polovodičovým diskům SSD přistupovat k uložené frontě příkazů pro zvýšení výkonu.

Funkce NCQ je součástí rozhraní Serial ATA (SATA). Aby bylo možné funkci NCQ využít, musí ji podporovat jak hostitelský řadič/čipová sada, tak pevný disk.