Obnova dat z přenosného USB disku

Přenosný pevný disk je jakýkoli pevný disk, který se připojuje k USB portu na vnější straně počítače. USB pevné disky jsou velmi užitečné jak pro zálohování dat z interních disků tak pro přesun dat mezi počítači. Externí pevné disky jsou však také hlavní formou úložných médií, ze kterých lidé nejčastěji ztrácejí svá data. A my v MyBlueDay vám můžeme pomoci obnovit ztracená data právě z vašeho poškozeného přenosného disku.

Obnova dat z přenosného USB disku

Obnova dat z USB přenosných disků .

MyBlueDay má velmi vysokou úspěšnost obnovy dat za všech okolností selhání externího přenosného pevného disku

Dvě nejčastější poruchy přenosných externích disků souvisejí s fyzickým nárazem (pádem), který vede k mechanickému selhání, a s elektrickým přepětím (přepětí způsobené přepětím nebo nesprávným napájením), které vede k selhání desky plošných spojů (PCB).

Selhání elektronických součástí je častější u "stolních" externích pevných disků. Přenosné pevné disky s napájením přes USB, které používají 2,5″ disk, jsou náchylnější k zadření motoru v důsledku zaseknutí čtecích a zapisovacích hlav na povrchu plotny. Tento jev se označuje jako "stiction" neboli česky, statické tření.

Zadřené ložisko ("stiction")  na disku  Western Digital WD 2,5" 1TB (WD10JMVW). Hlavy jsou zaseknuté na plotnách a ty se nemohou  otáčet. Obnova dat proběhla na 100 % úspěšně.

Důvody selhání externího přenosného disku

Všechny přenosné externí disky jsou vystaveny významně většímu riziku fyzického poškození než pevné disky použité interně například v notebooku nebo běžném desktop PC. Interní pevné disky jsou obvykle pevně zabudovány v počítačích kde nehrozí významné riziko otřesu či pádu.

Díky své nízké hmotnosti a přijatelným cenovým nákladům (z pohledu cena / výkon ve srovnání s mechanicky odolnými SSD) plotnové usb disky preferovanými zařízeními pro ukládání dat pro osobní i profesionální použití.

Většina těchto zařízení však paradoxně používá k ukládání dat "klasické" interní mechanické magnetické pevné disky. Přesně ty samé, které se používají například v PC. Čím více je přenášíte, používáte na cestách, tím větší fyzické zatížení na disky dopadá. Tyto fyzické nárazy a vibrace externí pevné disky časem zcela přirozené poškozují. Platí tedy, že vlastnost mobility přenosných externích pevných disků je hlavní příčinou jejich selhání.

Nejčastější závady přenosného disku

Rozlišujeme dvě hlavní příčiny selhání přenosných disků. První typ se nazývá logické závady a druhý fyzický závady. Fyzická poškození jsou u externích disků častější než u interních pevných disků.

Protože uživatelé tato zařízení často přenášejí, není výjimečné, že je upustí na zem. Tím poškodí samotný pevný disk a někdy i jeho port USB. Z tohoto pohledu  jsou USB flash disky a SSD disky vůči náhodným pádům odolnější.

K logickým závadám obvykle dochází při nekorektním odpojení přenosného disku od USB portu počítače. Níže jsme rozdělili nejčastější problémy s přenosnými disky do kategorií. Naši odborníci na obnovu dat vám pomohou opravit poškozené disky a obnovit vaše cenná data.

Logické závady

Fyzické závady

Kolik stojí záchrana dat z přenosného disku s různým typem závad?

Popis závady Orientační cena
Poškozená externí elektronika disku podle typu elektroniky PCB  od 2.000,-
Vadné sektory na disku podle hustoty poškození a kapacity disku od 5.000,-
Poškozené čtecí hlavy dle typu disku a konstrukce od 9.000,-
Zadřené ložisko disku podle typu disku (počet čtecích hlav + počet ploten) od 9.000,-
Přesné a konečné ceny jsou stanoveny po provedené vstupní diagnostice zařízeni. Více na cena za obnovu dat

Potřebuji obnovit data z externího disku

Integrovaný konektor USB u přenosného disku

U mnoha přenosných pevných disků je konektor USB integrován přímo do vnější elektroniky PCB externího disku. Patří sem všechny pevné disky Western Digital My Passport nebo Western Digital Elements, stejně jako přenosné  USB disky Toshiba Canvio a disky vyráběné společností Seagate, které jsou označeny značkami Samsung nebo Maxtor. Integrované rozhraní USB omezuje bohužel funkčnost zařízení z pohledu procesu obnovy dat. V důsledku toho je nutné tyto disky osadit ekvivalentní PCB deskou s rozhraním SATA. Nepokoušejte se o to sami, protože je nezbytné přeprogramovat dárcovskou desku plošných spojů obsahem čipu ROM zdrojového disku tak, aby byla funkční. U některých modelů pevných disků (např. WD My Passport) navíc disky používají mechanismus samo šifrování disku (SED - Self Encryption Drive). Ten je nutné nejprve odemknout a dešifrovat pomocí specializovaného zařízení. Teprve poté je možné z přenosného disku obnovit data.